Rozhovor s NLP trenérem Miroslavem Šůsem o úskalí osobního rozvoje

Rozhovor se zajímavým člověkem o osobním rozvoji z pohledu kouče, který pomáhá více než 30 let a v posledních 10 letech přidal ještě NLP (Neuro lingvistické programování) . V příjemném rozhovoru jsme s ním strávili několik nádherných hodin. Dostali jsme odpovědi na naše otázky a prošli jsme i citlivá osobní témata.

Nevíme jak vy, ale potkávali jsme mnoho lidí, kteří mluvili o osobním rozvoji a snažili se najít na internetu cokoliv co by jim s osobním rozvojem pomohlo. Dlouho jsme se rozhlíželi i my a potkali jsme velmi úspěšného NLP trenéra a kouče, Miroslava Šůse. Zajímalo nás, jak on vidí dnešní „módní vlnu“ osobního rozvoje z pohledu kouče, který se osobním rozvojem zabývá více než 30 let a v posledních 10 letech přidal ještě NLP (Neuro lingvistické programování). V příjemném rozhovoru jsme s ním strávili několik nádherných hodin. Dostali jsme odpovědi na naše otázky a prošli jsme i citlivá osobní témata. Začněme však od začátku.

Byli jsme hodně skeptičtí k jakýmkoliv metodám osobního rozvoje, a tak jsme se zákonitě zeptali, jestli dnešní „módní vlna“ osobního rozvoje vůbec v něčem lidem pomáhá?

Docela nás překvapilo, že se začal velice srdečně smát a po chvilce pokračoval: „Jistě jste si sami na sobě vyzkoušeli, že nic z toho Vám vlastně nepomáhá, žádné zaručené metody z tzv. „módní vlny“ osobního rozvoje získané z internetu Vás moc neposunou, hledáte křížem krážem internetem a jste stále na začátku nebo spíše ještě více v problémech. A tak se sami sebe utvrdíme, že to nemá cenu a že je to vlastně všechno na draka. Těch pár, kterým to funguje jsou snad jenom výjimky, aby nachytali ty ostatní.“

Začal se znova smát a po chvilce pokračoval: „Víte, nějak jsem si vzpomněl na své začátky, vlastně několik svých začátků. Každou chvilku začínám něco nového. Stále se učím a přidávám nové a nové věci. Jenom mě tak napadlo, že před více jak deseti lety jsem měl v hlavě podobné otázky. Stál jsem na startu své nové cesty, ale ještě jsem to vlastně ani netušil. Měl jsem v hlavě jenom pár myšlenek, které mě opravdu hodně zaměstnávaly. Co dál budu dělat? Jaký je vlastně můj cíl? Má cenu ještě něco dělat? A ještě další podobné otázky. Abych to upřesnil. Blížil jsem se k padesátce, děti nás doma přestali potřebovat, práce už mě nezabírala tolik času, a hlavně až tolik nenaplňovala, a tak jsme měl o to více času na přemýšlení, co se mi vlastně v životě povedlo, co bych opravdu chtěl dělat.  A přesně v této situaci jsem narazil na „módní vlnu“ osobního rozvoje. Začal hledat, zkoušet, stahovat z internetu, cestovat na různá setkání a řekněme zkoušet cokoli. A máte pravdu, nepomohlo mi to. Teda, abych se opravil, pomohlo, a to do ještě větší deprese nebo řekněme prohloubila se ještě více moje krize středního věku.“  A začal se znova velmi srdečně smát….

Chvilku jsme na něj nevěřícně koukali a pak jsme se zeptali: „Vždyť tady sedíte a jste velice příjemný a vyrovnaný člověk, který se zabývá osobním rozvojem a tvrdíte mi, že to nefunguje?“

„Tak jak jste se zeptali, tak pro mě tato cesta opravdu nefungovala a po několika měsících jsem byl opravdu zralý minimálně na prášky, ne-li na psychiatra.“

A co se tedy stalo?

Možná, že nejdříve Vám zkusím vysvětlit co vlastně dělám teď. NLP (Neuro lingvistické programování) je obor psychologie, který před více jak 40 lety dali dohromady dva pánové, a to v tu dobu programátor Richard Bandler a lingvista John Grinder, když je zajímalo, proč někteří jsou úspěšní a druzí ne. Každý si už dnes bližší informace může najít na internetu, například i na české wikipedii.

A to je to, co Vám pomohlo?

Po delší chvilce smíchu… „Omlouvám se, opět se mi vybavila moje zkušenost s vlastními začátky. Když jsem hledal, co vlastně dál? Vzpomněl jsme si na první okamžik, kdy jsem se poprvé potkal s NLP a mým trenérem Robertem Breadonem. Zajímá Vás to?

To určitě a myslíme si, že i naše čtenáře.

Pokračování našeho rozhovoru uvedeme v další části, kterou uveřejníme příští týden.