Chcete si pořídit mobilní klimatizaci?

Panuje-li tropické počasí, dříve nebo později se vzduch ohřeje i v té nejlépe izolované budově a mnozí začnou uvažovat nad pořízením klimatizace. Abyste nebyli zklamáni, je nutné vybrat tu správnou, dobře ji instalovat a vhodným způsobem používat. Podle čeho klimatizaci vybrat, radí Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Výkon mobilní klimatizace

V první řadě musí klimatizace podávat dostatečný výkon úměrný prostoru, který chcete klimatizovat. Určit přesně potřebný výkon mobilní klimatizace jen podle objemu místnosti je prakticky nemožné, protože záleží i na dalších faktorech, jako je třeba tepelná izolace místnosti, počet a velikost oken, tvar místnosti, nebo i orientace místnosti v budově. Důležité je také zvážit další teplené zdroje, jako jsou plotny sporáku, trouba, lednička apod. Vlastníte-li starší plazmovou televizi, i ta funguje jako celkem účinné topení.

„Nicméně velmi orientačně lze říci, že v běžně izolované místnosti bez tepelných zdrojů je na každý 1 m3 místnosti zapotřebí 100 BTU chladícího výkonu klimatizace. Objem místnosti spočítáme snadno tak, že vynásobíme šířku, délku a výšku. Například tedy, pokud máte pokoj o rozměrech 4 metry x 6 metrů, s výškou stropu 2,4 metru. Objem vypočítáte: 4 x 6 x 2,4 = 57,6. Objem místnosti je tedy 57,6 m3, a protože na 1 m3 potřebujeme cca 100 BTU chladícího výkonu, vypočítaný objem vynásobíme 100, a vyjde nám tak minimální požadovaný chladící výkon 5760 BTU,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Umístění klimatizace

Dalším krokem je vhodné umístění mobilní klimatizace. Především by měla být umístěna tak, aby proud studeného vzduchu nemířil přímo na nikoho v místnosti. V horkém letním dni se sice zpočátku může zdát příjemné, že vás klimatizace při sledování televize chladí proudem vzduchu, s velkou pravděpodobností ale skončíte přinejmenším s nachlazením.

Odvod teplého vzduchu

Další, co je nutné zohlednit, je odvod teplého vzduchu. Mobilní klimatizace totiž nefunguje tak, že by nějakým zázrakem „likvidovala“ teplo. „Zákon zachování energie stále platí, a tak klimatizace teplo, které ze vzduchu odebere, musí někam odvádět. U mobilních klimatizací k tomu slouží široká hadice, s jejíž pomocí je horký vzduch vypouštěn ven z místnosti. To lze udělat buď tak, že hadici vystrčíte ven pootevřeným oknem, ovšem v takovém případě nebude chlazení moc efektivní, protože oknem bude dovnitř proudit teplý vzduch zvenku. Vyřešit to lze těsnící okenní sadou, pomocí které okno okolo hadice utěsníte.  Zcela ideálním řešením je otvor ve zdi, který je přímo určený pro připojení hadice, ale ne každý chce nebo může dělat takové stavební úpravy,“ radí Petr Tichý.

Důležité je myslet i na to, že hadice by neměla být příliš dlouhá. Při provozu se může rozehřát a pak funguje jako malé topení, které snižuje účinnost klimatizace.

Jedna mobilní klimatizace na celý byt nestačí

Pokud zvažujete, že byste jednou mobilní klimatizací zchladli celý byt, rovnou na to zapomeňte. Chladný vzduch se drží při zemi a necháte-li otevřené všechny dveře, v podstatě se rozlije po podlaze v celém bytě, kde se opět rychle ohřeje. Navíc drží-li se studený vzduch při zemi, snižuje to účinek klimatizace i pocitově, protože klimatizaci potřebujeme cítit především od pasu nahoru.  V uzavřené místnosti klimatizace tím, jak fouká, studený vzduch průběžně víří a zvedá od země nahoru. Jestliže uniká studený vzduch do vedlejší místnosti, kde zůstává ležet při zemi, účinek klimatizace v ní prakticky nepocítíte.