Karlovarský kraj podpoří miliony korun interní oddělení nemocnic

Karlovarský kraj přidá zdravotníkům interních oddělení nemocnic na platech, nabídne také náborové příspěvky. Chce tak řešit krizovou situaci interních oddělení všech čtyř nemocnic v kraji. Celkem kraj na podporu interních oddělení vyčlení letos víc než 14,5 milionu korun, řekl ČTK náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).  

"V našem kraji v této chvíli chybí více než osm lékařů a více než 16 sester. To je realita. Po dlouhé konzultaci se všechny nemocnice shodly, že interní oddělení je to primární a základní, a pokud by se rozpadlo a přestalo fungovat, bude to mít negativní dopad do všech ostatních oddělení," uvedl Pánik.

Interní oddělení fungují na hranici možností prakticky ve všech nemocnicích v kraji, dvou krajských v Karlových Varech a Chebu a dvou provozovaných soukromou společností Nemos v Ostrově a Sokolově. Například v Chebu odešlo za poslední dobu pět lékařů a podařilo se nabrat jen dva.

Krajská podpora, pokud ji v únoru schválí zastupitelstvo, bude mít dvě části. Čtyři miliony půjdou na náborové příspěvky. Pro sestry budou ve výši až 150.000 korun, pro lékaře až 400.000 korun, pokud se zavážou po dobu tří až pěti let, podle dosaženého vzdělání, v kraji pracovat.

Příspěvky budou ale striktně určeny jen zdravotníkům, kteří zatím nepracují v nemocnicích v kraji. Nebude tak možné, aby lékaři nebo sestry jen přešli do sousední nemocnice a získali příspěvek.

Stabilizační příspěvek k platu pak má pomoci nynější personál interních oddělení udržet. Kraj přidá sestrám nejméně 2000 korun a lékařům nejméně 7000 korun měsíčně. Částka ale může být i vyšší. Celkem na tyto příspěvky kraj pro letošní rok vyčlení 10,5 milionu korun.

Podle Pánika jde o mimořádné opatření v mimořádné situaci, kdy jsou v celé zemi interní oddělení nemocnic v ohrožení a některá se už zavřela. I karlovarská nemocnice musela kvůli nedostatku personálu snížit kapacitu oddělení z 50 lůžek na 25.

"Suplujeme povinnosti státu," shrnul Pánik. Podle něj stát nejen že není schopen dostatečně lékaře a sestry zaplatit, ale vadný je systém vzdělávání, který je složitější a delší než v okolních zemí, kam část zdravotnického personálu odchází ze lepšími platy i rychlejším postupem.

zdroj: ČTK