Žalobu proti krajským volbám v Karlovarském kraji soud zamítl

Krajský soud v Plzni zamítl žalobu na neplatnost krajských voleb v Karlovarském kraji. Do 15 dnů se tak musí konat zasedání zastupitelstva. Žaloba se týkala chyby při sčítání preferenčních hlasů v obci Zádub - Závišín. Podle soudu se sice chyba stala, ale na výsledcích voleb se to neprojevilo, vyplývá z usnesení soudu.

V Zádubu - Závišíně kandidoval za TOP 09 a STAN tamní starosta Jiří Nešpor. Ve výsledcích voleb se ale u jeho jména neobjevily žádné preferenční hlasy, ačkoli starosta věděl, že minimálně několik jich dostal, včetně toho svého.

Pochybení soud připustil. Nešpor v obci získal 40 preferenčních hlasů. Podle volebního zákona to ale nestačilo, aby se do zastupitelstva dostal. "Navrhovatel získal oficiálně 183 přednostních hlasů. Avšak ani připočtených 40 přednostních hlasů skutečně získaných navrhovatelem v napadeném okrsku nepostačuje k překročení hranice znamenající zvolení do zastupitelstva Karlovarského kraje," konstatoval ve svém zdůvodnění soud.
 
Oznámení o zamítnutí žaloby obdržel i krajský úřad. "Od dnešního dne do 15 dnů se musí konat ustavující zasedání Zastupitelstva Karlovarského kraje. Přesný termín jeho konání bude znám v pondělí 12. listopadu," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
 
zdroj: ČTK