Z historického dolu bylo ukradeno půl kilometru kolejí

Z unikátního historického důlního díla Jeroným u Podstrání ukradl dvacetiletý zloděj přes půl kilometrů kolejí. Do štoly, která je nepřístupná, se vloupal poté, co zničil tři zámky zajišťující vstup. Než byl dopaden, podařilo se mu prodat do sběrných surovin více než 400 metrů kolejnic, sdělila ČTK mluvčí krajské policie Kateřina Böhmová. Zbytek, který měl připravený u vstupu do šachty, už odvézt nestačil.  

Dopadení lupiče kolejí bylo poměrně dramatické. Správce dolu při kontrole zjistil, že se patrně dovnitř kdosi vloupal. Málem přitom na zloděje, který si přijel pro zbytek kolejí, narazil. Zavolal policii, ale zloděj před hlídkou utíkal do nedalekého lesa. Tam se ho podařilo policistům chytit. Za krádež hrozí podezřelému až dvouleté vězení. Sokolovskému muzeu, které je správcem dolu, způsobil škodu za zhruba 31.000 korun.

O zpřístupnění dolu pro veřejnost usiluje Krajské muzeum v Sokolově několik let. Má zpracovanou studii, jež počítá například s vybudováním vstupní budovy a úpravami vnitřku unikátního dolu za 50 milionů korun. Středověký důl Jeroným je pozůstatkem po těžbě cínu. Protože byl po staletí zapomenut, skýtá výjimečné ukázky středověkých postupů těžby rud.
 
zdroj: ČTK