Ve Svatavě se opravují dva mosty

Ve Svatavě na Sokolovsku začali s rekonstrukcí dvou mostů, včetně unikátního mostu s pisoárem. Městys leží na obou březích stejnojmenné říčky. Prakticky všechny mosty, které přes ni vedou, jsou už ve špatném technickém stavu, řekla dnes ČTK starostka Kateřina Telínová.

Přes Svatavu vedlo původně celkem devět mostů. Jeden z nich je na krajské silnici, tedy ve správě kraje a jeden most byl už před několika lety odstraněn. "Sedm mostů ale není v moci městyse spravovat. Dva jsou v současné době zavřené pro havarijní stav, dva další opravujeme. Jde samozřejmě o milionové investice, ale protože oba mosty jsou v centru obce, je nutné je uvést do bezpečného stavu, aby sloužily ke svému účelu," uvedla Telínová.

Celkové náklady na opravu obou mostů budou kolem pěti milionů korun včetně DPH. Dražší bude oprava historického mostu, který bude spojnicí mezi oběma břehy řeky. "Most je letos 100 let starý, je to jedna z mála historických staveb v obci. V rámci stavebních prací by se měl obnovit a napodobit jeho původní vzhled. Raritou je i pozůstatek bývalého veřejného pisoáru u mostu, jehož oprava je také v plánu. Dnešní padesátníci ještě pamatují dobu, kdy byl funkční," řekla starostka.
 
Odpad z pisoáru byl dříve sveden do řeky. Tehdy byla ale hladina řeky vyšší. "Necháme upravit vzhled budovy pisoáru, protože je vzhledově doplňující součástí mostu, ale funkčnost už obnovit nemůžeme," dodala Telínová.
 
zdroj: ČTK