Právě se nacházíte:

V Thermalu se chystá MFF

V Karlových Varech v těchto dnech vrcholí organizační přípravy na 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF), který začne v lázeňském městě 29. června. Nejrušněji je tradičně v hotelu Thermal, centru festivalového dění. Jeho spodní část nyní připomíná stavbu, více než stovka lidí montuje technologie, staví pódia nebo věže na plakáty a chystá zázemí pro novináře i festivalový štáb. Na vše dohlédne i prezident MFF Jiří Bartoška. ČTK to oznámil šéf festivalové produkce Petr Lintimer.

V Thermalu, ale i v dalších sálech, kde se projekce MFF uskuteční, musí být vše připraveno, vyladěno a odzkoušeno nejpozději do této středy. Výzdoba města i festivalového Thermalu bude v režii Martina Chocholouška a letos je spíše laděna minimalisticky. Podle Lintimera ale veškeré grafické prvky spolu velmi dobře ladí. Koberec před Thermalem, po němž se projdou filmové hvězdy i další vzácní hosté, je letos v typické červené barvě. "Jednou z důležitých novinek je zcela nová technologie tisku vstupenek na projekce. Je pětkrát rychlejší, což urychlí vydávání lístků," podotkl Lintimer.

Další zásadní změnou v porovnání s loňským ročníkem je digitalizace pěti projekčních sálů v Thermalu. K tomu budou provizorně umístěna v dalších dvou sálech mimo Thermal. Loni disponovaly digitální projekcí jen dva sály, letos tedy celkem sedm. Bez změny promítaček a jejich nahrazení digitálními by už v podstatě nebylo možné MFF pořádat. Většina snímků je na moderních nosičích. "Na modernizace projektorů vynaložil hotel své peníze, bylo to zhruba deset milionů korun. Filmový festival je pro Thermal jedna ze zásadních akcí," uvedl generální ředitel hotelu Josef Pavel.
 
Thermal je po dobu konání festivalu beznadějně vyprodán, pro MFF je v něm vyčleněno kolem 150 pokojů. Obdobně jsou na tom ale také další karlovarské hotely či penziony. Sehnat ve městě ubytování je už téměř nemožné. A ceny za ubytování v porovnání se zbytkem sezony většinou o stokoruny vzrostly. A tak lze nejlevněji přespávat opět ve stanovém městečku. V jeho případě nastala zásadní změna. Stanové městečko se přesouvá ze stadionu AC Start v Tuhnicích do rekreačního areálu Rolava u sídliště Čankovská. Rolava je od centra města o něco dál, ale z nedalekého sídliště jezdí autobusy MHD a připravena je i mimořádná festivalová linka.
 
Letos bylo vybráno do programu MFF 217 filmů včetně 34 krátkých. Festival uvede také 56 dokumentárních snímků. Řada filmů bude mít v Karlových Varech světovou, mezinárodní nebo evropskou premiéru. Hvězdnými hosty jsou letos herečky. Americká herečka Susan Sarandonová, držitelka Oscara za roli ve filmu Mrtvý muž přichází, a britská herečka Helen Mirrenová, která dostala zlatou sošku za hlavní roli ve filmu Královna. Mirrenová festival otevře a Sarandonová ho uzavře. Obě herečky převezmou Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.
 
zdroj: ČTK