V Ostrově má vzniknout nový závod, zaměstná až 1800 lidí

Ještě letos chce společnost Behr, vyrábějící komponenty pro automobilový průmysl, začít stavět nový závod v Ostrově na Karlovarsku. Už v lednu příštího roku by v něm měli začít pracovat první desítky lidí. Celkově má investor do roku 2018 v plánu zaměstnat až 1800 lidí. Novinářům to řekl starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD).

Společnost Behr a firma Mahle, která s ní spolupracuje a specializuje se na výrobu filtrů pro spalovací motory, v Ostrově plánují vybudovat výrobní areál na 20.000 čtverečných metrech. Krajský úřad už začal posuzovat záměr z pohledu vlivu na životní prostředí. Podle místostarosty Milana Matějky (ČSSD) disponoval Ostrov původně jen polovinou požadované plochy. "Bylo třeba rychle připravit změnu územního plánu a dohodnout s Pozemkovým fondem směnu pozemků. Změnu územního plánu schválíme zřejmě už tento měsíc, směna pozemků už je také odsouhlasena," doplnil Matějka.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD), který městu pomáhal s přípravou investice, rozhodly pro Ostrov jak připravenost, tak i existence technické střední školy, kterou kraj loni přestěhoval do zbrusu nových prostor. Zájem investora vzbudila také blížící se dostavba úseků silnice R6 směrem na Německo, kam naprostá většina produktů obou firem poputuje.

Podle starosty Čekana firmy předběžně uvedly, že pro zaměstnání v Ostrově budou potřebovat asi deset procent vysokoškoláků, 30 procent středoškoláků, 50 procent zaměstnanců odborných škol a desetinu nekvalifikovaných. "Už nyní zveřejníme kontaktní údaje pro případné zájemce o práci," dodal Čekan.

Německá společnost Behr vyrábí od roku 1999 komponenty určené pro chlazení a klimatizaci v automobilech. V roce 2000 vznikla v Mnichově Hradišti společnost Behr Czech, v červnu roku 2007 pak otevřela firma nový závod v průmyslové zóně Mošnov. Behr Czech vykázala za rok 2010 obrat přibližně 6,3 miliardy korun a zaměstnávala 1166 lidí.

Průmyslová zóna u Ostrova vznikla v roce 2002 za téměř 60 milionů korun. Od té doby se jí snaží město zaplnit, což se podařilo jen zčásti. Zónu prozatím využívají polygrafická společnost KVtisk a firma Lindner, která se specializuje na kovovýrobu.

Podle hejtmana Novotného si kraj nechal zmapovat všechny lokality,které by mohly sloužit případným investorům. Jsou to pozemky v Nové Roli vedle závodu Thun, na Vítkově u Sokolova, v Královském Poříčí nebo Svatavě. "Budu jednat i s CzechInvestem o možné větší podpoře našich průmyslových zón," dodal Novotný.

zdroj: ČTK