V Mariánských Lázních lidé demonstrovali proti rušení nemocnice

Asi tři stovky lidí dnes protestovali před radnicí v Mariánských Lázních proti záměru ukončit v místní nemocnici provoz akutní lůžkové péče. Takový je alespoň požadavek zdravotních pojišťoven. Vedení města, které má v původně městské nemocnici menšinový podíl, se záměrem nesouhlasí a chce s pojišťovnami ještě jednat. Demonstranti požadovali v případě neúspěchu jednání s pojišťovnami alespoň maximální zachování ambulantní péče, nejlépe 24hodinové.

Zaměstnanci nemocnice, ale i obyvatelé města dnes vedení města vyčítali, že většinový podíl v nemocnici před čtyřmi lety prodalo. Tehdy podíl získal Roman Šmucler. Sice naplánoval stavbu nového pavilonu a do nemocnice investoval, ale kvůli nejisté situaci ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám nakonec svůj podíl prodal. Ten nyní patří společnosti Západní zdravotní s.r.o.

 
Ačkoli pojišťovny nabídly zachování ambulancí, podle lékaře nemocnice Zdeňka Sosnovského bude konec akutních lůžek znamenat i konec akutní péče. "O víkendu se zde ošetří na 50 pacientů a přes týden po skončení ambulancí okolo 14. Naše nemocnice zajišťuje akutní péči pro region mezi Borem u Tachova, Salajnou a Toužimí. Když končila nemocnice v Plané u Mariánských Lázní, převzala naše nemocnice i péči o většinu Tachovska," uvedl dnes Sosnovský na shromáždění.
 
Starosta Zdeněk Král (ODS) lidem před radnicí slíbil, že bude proti rozhodnutí VZP protestovat, a objednal se na jednání s oblastní ředitelkou. Zároveň odmítl, že by prodej nemocnice byl příčinou její současné situace. "Tento stav nenastal privatizací, ale tím, že se VZP rozhodla zrušit 6000 akutních lůžek," uvedl Král.
 
Zastupitelstvo Mariánských Lázní dnes přijalo usnesení, podle kterého podpořilo zachování lůžek a pověřilo starostu k dalšímu jednání, ale také vyzvalo většinového vlastníka, aby dodržel všechny podmínky smlouvy, kterou při prodeji město s novým vlastníkem podepsalo. Jde hlavně o udržení akutní péče. Město si také udělá právní rozbor rozhodnutí VZP a připojí se k asociaci malých a středních nemocnic.
 
Podle zastupitele Miroslava Míky (ČSSD) by zastavení jednání s pojišťovnami mohlo vést k tomu, že nemocnice nebude mít na konci roku žádnou smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Jako zástupce města v řídících orgánech nemocnice odmítl, že by město s omezením souhlasilo. "To rozhodnutí padlo ve vedení VZP, zástupci oblastní VZP nebyli schopni nám podepsat nic jiného než to, že zůstanou ambulance," shrnul Míka. Lidé ale argumenty města emotivně odmítli. Podle části z nich za vše může to, že město nemocnici prodalo.
 
Podle VZP ale i bez akutních lůžek v Mariánských Lázních bude v regionu zachovaná zdravotní péče. Část jí už slíbily v případě potřeby převzít nemocnice v Chebu nebo Karlových Varech.
 
zdroj: ČTK