V Karlových Varech půjdou do voleb velké strany i menší hnutí

Velké parlamentní strany i řada menších místních sdružení se budou ucházet o zastupitelská křesla v Karlových Varech. Funkci primátora bude obhajovat Petr Kulhánek v čele kandidátky KOA (Karlovarské občanské alternativy).

Zastupitelstvo v Karlových Varech bude mít po volbách o tři křesla méně, jen 35. Při minulých volbách voliči dali podstatně méně než dříve své hlasy tradičním velkým stranám, a tak se do vedení města dostaly malá nezávislá místní hnutí a sdružení. Ta budou většinou kandidovat znovu, některé menší strany se navíc spojily.
 
KOA, která před čtyřmi lety volby vyhrála a získala osm mandátů, půjde do voleb v čele se současným primátorem Petrem Kulhánkem. Pod hlavičkou STAN budou kandidovat i další nezávislí, kteří jsou dnes ve vedení města, například náměstek primátora Jaroslav Růžička.
 
Kandidátku hnutí O co jim jde?!, která má nyní v zastupitelstvu tři mandáty, podpoří KDU-ČSL, Piráti a zelení. Jejich členové také budou na společné kandidátce hnutí, kterou povede Otmar Homolka. Hnutí se po volbách krátce účastnilo vedení města, ale po dohodě KOA s ODS odešlo do opozice.
 
Současný náměstek primátora Petr Bursík má být v čele kandidátky ODS. Ačkoli byla ODS dlouhá léta ve vedení města, před čtyřmi lety svou pozici ztratila a získala jen sedm mandátů. Teprve po rozchodu malých stran, které se po volbách dostaly do vedení města, se jako partner KOA vrátila.
 
Kandidátku sestavila i TOP 09, která je rovněž zastoupena v současné radě. Lídrem kandidátky bude Roman Maleček.
 
ČSSD povede do voleb Edmund Janisch. I ČSSD, do minulých voleb koaliční partner ODS, před čtyřmi lety ztratila a se sedmi mandáty skončila v opozici.
 
Z parlamentních stran bude v Karlových Varech kandidovat i KSČM a vládní ANO 2011. Ta definitivní kandidátku ještě dolaďuje. O hlasy voličů bude usilovat i opoziční sdružení ALTERNATIVA, pravděpodobně v čele s Jiřím Kotkem. Novým hráčem, který by ale mohl získat podporu voličů, bude hnutí Karlovaráci v čele s Josefem Märzem, ředitelem karlovarské nemocnice.
 
Před čtyřmi lety kandidovalo v Karlových Varech 17 stran a hnutí. Do zastupitelstva se jich dostalo sedm. Kolik subjektů půjde do voleb letos bude jasné až po odevzdání kandidátek v úterý 5. srpna.
 
zdroj: ČTK