V Karlových Varech mají novou koalici

Karlovy Vary mají po skoro čtyřech měsících novou koalici, kterou tvoří Karlovarská občanská alternativa (KOA), ODS, TOP 09 a nezávislí zastupitelé (NZ). Po necelém roce a půl po komunálních volbách se tak do vedení města vrátila kritizovaná ODS, která předtím městu vládla spolu s ČSSD. Například KOA vyčítala ODS podivný prodej městského majetku. Primátor Petr Kulhánek (KOA) ale ČTK řekl, že je se vznikem koalice spokojený a její fungování by mělo být bez problému.

Nová koalice bude mít ve 38členném zastupitelstvu celkem 23 hlasů. Osm KOA, ODS má šest zastupitelů, NZ pět a TOP 09 čtyři zastupitele.

Opoziční zastupitelé novou koalici kritizují. Nejtvrdší v hodnocení je Jiří Kotek (Alternativa), který do loňského června působil jako náměstek primátora, než byl z funkce i rady města odvolán. Dva nezávislé kandidáty z nové koalice, kteří v komunálních volbách figurovali na kandidátkách Alternativy a hnutí O co jim jde?! označil za kolaboranty. Podle Kotka do rukou ODS odevzdali vládu nad majetkem, tedy tím i osud rozkrytých a soudně připravených kauz.

ODS odmítla, že by vstoupila do koalice se snahou cokoliv blokovat a chovat se destabilizačně. Vlastimil Balcar (ODS) poznamenal, že koaliční vyjednávání byl velmi dlouhý a složitý proces, jelikož bylo třeba vyříkat si mnoho věcí. "Naše partnery ve vedení města považuje za velmi vzdělané a konstruktivně se chovající lidi. Předpokládáme, že v této sestavě dokážeme bez problémů řídit město," konstatoval Balcar.

V devítičlenné radě města, kde si udržela KOA místo primátora a náměstka pro kulturu, školství a sociální věci (Jiří Klsák) a jedno místo v radě, obsadila ODS Petrem Bursíkem post náměstka pro majetkovou oblast. K tomu jí patří zároveň jedno křeslo v radě, které bude patřit Vlastimilu Balcarovi. Že by ale svěření majetkových věci do rukou ODS zastavilo řešení případů z minulosti, Kulhánek odmítá. "V programovém prohlášení, které chystáme, bude jasně stanoveno, že v tom budeme dále pokračovat," konstatoval primátor.

Další místa v městské radě a jeho vedení patří nezávislým. Místo náměstka primátora pro investiční oblast obhájil Jaroslav Růžička, nezávislí mají i jednoho radního - Milana Ruseva. Dvě křesla radních připadla pro Josefa Malého a Michala Toufara (TOP 09). Kulhánek podotkl, že uvítal vítězství devítičlenné varianty rady města místo jedenáctičlenné, o níž se při koaličních jednáních rovněž hovořilo. "V koaliční smlouvě bude zakotveno, že při případných neshodách bude na řadě dohadovací řízení," poznamenal.

Za patrně lepší koaliční řešení pro město by primátorův náměstek Růžička (NZ) považoval původně navrhovanou variantu K20 se členy hnutí O co jim jde?! (OCJJ), kteří nyní z vedení radnice úplně vypadli. "Nenašli jsme ale potřebné partnery, když OCJJ bylo kategoricky proti účasti ODS. Variantu s ODS považuji za přijatelnou," řekl Růžička. Lídr OCJJ Otmar Homolka je z výsledků zklamaný. "Kulhánek patrně stál o ODS více, než o nás. Je to smutné, práci pro K20 jsme věnovali moc času. Jdeme do opozice," uvedl Homolka.

Šéf opozičních zastupitelů ČSSD Richard Ullisch je zatím v hodnocení situace opatrný. Uvedl, že sociální demokraté ještě oficiální informaci o koaličních jednáních nemají. Podotkl, že bude třeba vyčkat, jak bude vypadat programové prohlášení nových koaličních partnerů. "Uvidíme, co to městu přinese a jakým směrem se bude koalice ubírat," dodal. Josef Murčo z klubu KSČM řekl, že nová koalice není podle něho stabilním blokem. "Problémy, které mezi sebou původní subjekty měly, se zase objeví," uvedl.

zdroj: ĆTK