U rampa letos na Klínovci chybí

Ve skiareálu na krušnohorském Klínovci letos chybí obří U rampa, kterou využívají snowboardisté, a ani se tady už do konce zimní sezony neobjeví. Na vině nejsou provozovatelé tohoto střediska, jak se někteří fanoušci snowboardingu domnívají, nýbrž extrémní výkyvy počasí od loňského listopadu. Aby bylo možné U rampu vybudovat, je třeba značné množství technického sněhu. A o ten jen tentokrát veliká nouze, řekl ČTK majitel areálu Martin Píša.

Klínovecká U rampa vždy patřila k největším v Česku a splňovala parametry na pořádání vrcholových soutěží. Aby ale vůbec mohla vzniknout, musela sněhová děla nastříkat kolem 7000 metrů krychlových umělého sněhu. Přírodní sníh, byť by ho bylo sebevíc, použít nelze. Rampa by se prostě rozpadla, poznamenal Píša. "Na Klínovci v zimních sezonách využíváme zasněžovací zařízení kolem 20 až 25 dní. Kvůli teplé zimě v prosinci i v lednu jela děla tentokrát jenom 12 dní, což stačilo sotva na podklad pro sjezdovky," uvedl.

Problémy s výrobou technického sněhu na Klínovci neustaly ani ve dnech, kdy se ochladilo natolik, že bylo teoreticky možné zasněžování spustit. V těchto dnech se ovšem zase zvedl tak silný vítr, že produkci technického sněhu opět znemožnil. A ani únorové mrazy technickému sněhu nepřejí. "Optimální teplota pro jeho výrobu je mezi sedmi až deseti stupni pod nulou. K tomu je třeba i odpovídající vzdušná vlhkost. Při nižších teplotách však začnou na systémech zamrzat trubky," konstatoval Píša.

Protože stavba U rampy zabere minimálně až dva týdny, její vybudování areál pro tuto sezonu definitivně vzdal. V provozu by byla sotva měsíc a náklady na stavbu přitom nejsou zanedbatelné. Výroba jednoho metru krychlového sněhu se pohybuje kolem 400 korun. Podle Píši odpadl jeden ze závodů v U rampě, což je ale tuto zimu problém i dalších evropských zimních středisek. "Soustředili jsme se na vylepšení snowparku a zajistili náhradní program. Od 17. do 19. února je připraven Evropský snowboardový festival," dodal Píša.

zdroj: ČTK