"Odstranili jsme závaly, zpřístupnili jsme asi třistapadesáti metrovou chodbu, která vede do obrovského dómu o rozměrech 17 krát 22 metrů. V původní těžní jámě, kam se po druhé světové válce shodila výdřeva štoly, jsme vybudovali schodiště, po kterém se schází asi 17 metrů na úroveň štoly Kryštof," popsal starosta.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout unikátní důl a šachty, které po staletí kutali zdejší horníci. Těžba cínu zde prakticky nepřetržitě trvala až do konce 2. světové války. Cenné jsou ale hlavně stopy po středověké těžbě, opálené stěny po sázení ohněm, stopy hornických nástrojů a podobně.
Svou výjimečností je důl Mauritius jednou z památek v Krušnohoří, které usilují o společný zápis mezi památky UNESCO spolu s hornickými památkami v Ústeckém kraji a sousedním Německu.
Vedle samotné štoly byl v rámci projektu postaven i vstupní objekt, kde si návštěvníci budou moci půjčit holínky, plášť a helmy se světlem. V dole totiž stále zůstává voda.
Původně se vchod do dolu měl udělat bránou šachty Kryštof. Ta má ale v některých místech velmi malý průměr a uměle jej zvětšovat by nerušilo historický ráz dolu. Musela se proto vymyslet technicky náročnější cesta přes těžní jámu.
Dnes zpřístupněná část dolu Mauritius je ale jen části rozsáhlého důlního komplexu. Podle Lakatoše by se v budoucnu mohly pro veřejnost otevřít i další části dolu.
Podle náměstkyně karlovarského hejtmana Evy Valjentové zpřístupnění dolu určitě pomůže snaze dostat krušnohorské a hornické památky na prestižní seznam světových památek. "Je velká zásluha města a všech, kteří se na tom podíleli, že dokázali důl získat do vlastnictví města a získat peníze na jeho úpravy," uvedla Valjentová.
zdroj: ČTK