Turci chtějí mít v Karlových Varech sochu Atatürka, město je pro

Turecké velvyslanectví požádalo město Karlovy Vary o možnost umístit ve městě sochu Mustafy Kemala Atatürka. Vedení města by to nevadilo, musí ale najít vhodné umístění pro sochu zakladatele moderního tureckého státu, řekl dnes ČTK náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák (KOA). 

Umístění sochy vojevůdce a prvního prezidenta Turecké republiky v Karlových Varech není náhodné. Atatürk se v Karlových Varech v roce 1918 léčil. Jeho pobyt připomíná deska i salonek v dnešním hotelu Carlsbad Plaza. 
    
"Osobně tuto aktivitu vítám. Považuji ho za jednoho z největších státníků 20. století, který dokázal z relativně zaostalého Turecka na úrovni feudálního státu udělat moderní demokratický stát a posunout zemi na pomezí Evropy a Asie jasně do Evropy," řekl ČTK Klsák. 
    
Město se bude snažit najít vhodnou lokalitu pro umístění sochy poblíž míst, kde kdysi turecký státník bydlel, tedy u Císařských lázní nebo v parčíku naproti. Tam ale už stojí socha zakladatele města Karla IV. a Karlovy Vary zde plánují i vybudování Havlova místa. Podle Klsáka také bude město konzultovat umístění sochy s tureckým velvyslanectvím. Náklady na pořízení a umístění sochy ponese turecká strana. 
    
Mustafa Kemal Atatürk žil v letech 1881 až 1938. V roce 1923 se stal prvním prezidentem Turecké republiky. Výrazně se zasadil o sekularizaci Turecka a radikální oddělení muslimské církve, která byla do té doby součástí vládního systému, od státu. 
 
zdroj: ČTK