Tourfilm letos poodhalí záhady Velikonočního ostrova

Nejstarší mezinárodní festival filmů s tematikou cestovního ruchu na světě se letos bude konat již po čtyřicáté osmé. Partnerskou zemí festivalu se stane záhadami opředený Velikonoční ostrov. Přehlídku snímků spojených s cestováním bude na počátku října hostit karlovarský hotel Thermal a Grandhotel PUPP, vstup na všechny projekce i doprovodné semináře a workshopy bude pro všechny návštěvníky zdarma. 

Tourfilm, jehož pořadatelem je Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism, opět ocení ty nejlepší spoty a dokumentární filmy, které pomáhají k rozvoji mezinárodního cestovního ruchu. Po dvaadvacáté se také uskuteční festival českých turistických filmů a spotů, jehož cílem je nalákat turisty na krásy Čech, Moravy a Slezska – Tour Region Film. 
 
„Tourfilm je jedinečnou příležitostí jak nahlížet na cestovní ruch a jeho význam v globálním měřítku. Naší snahou je přilákat co nejvíce turistů do České republiky a Tourfilm i Tour Region Film je příležitostí nejen pro diváky, ale i pro zástupce regionů, kteří se mohou učit a inspirovat u těch nejlepších světových profesionálů v oboru“, dodává ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Hlavní cenu, Grand Prix, obdržel vloni australský spot „Barossa. Be Consumed.“ společnosti kwp! Advertising, který porazil více než 600 dalších přihlášených snímků ze 132 zemí světa.
 
Tourfilm, který se letos představí v novém vizuálním stylu, bude lákat kromě projekcí i na tradiční čtvrteční workshopy určeně pro regionální partnery. Ty v rámci přehlídky Tour Region Film představí nové trendy v prezentacích tuzemských turistických destinací či možnosti propagace České republiky skrze filmový turismus.
 
„Filmový turismus hraje v marketingovém mixu propagace konkrétní turistické destinace čím dál výraznější roli. A nejedná se jen o celovečerní filmové trháky, kterým byl např. čínský film natáčený v kulisách Prahy Somewhere Only We Know, ale právě i o televizní spoty či kratší dokumentární filmy, z nichž ty nejpovedenější ocení odborná porota Tourfilmu“, přibližuje generální ředitelka CzechTourism Monika Palatková.
 
Partnerskou zemí, která diváky přivítá v pátek, se letos stává Rapa Nui – Velikonoční ostrov, který přebírá štafetu po Maroku. Prezentace této exotické destinace opředené mnoha mýty a záhadami doplní vystoupení hostů Tourfilmu: cestovatele Miloslava Stingela, který letos oslavuje své 85. narozeniny a který byl první Čechem na Rapa Nui, herců Boba Klepla a Anny Polívkové či archeologa Pavla Pavla, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku. 
 
Jak je to s bájnými sochami moai či kultem Ptačího muže? Leccos může pomoci osvětlit hlavní hvězda nadcházejícího festivalu, režisérka Waitiare Kaltenegger Icka  pocházející z Velikonočního ostrova. Na letošní Tourfilm přiletí z Austrálie, kde se podílí na natáčení nové série Pirátů z Karibiku. 
 
Na Tourfilmu navíc ochutnáte hmyzí kuchyni a vydáte se na 1 400 km dlouhou pouť do Jeruzaléma. Osvěžení přinese i opravdový pól chladu, místo na Sibiři, kde byla naměřena rekordní teplota -71,2 °C či výlet do Amazonie.