Sudy piva otestovaly novou lanovku z Jáchymova na Klínovec

Zátěžovou zkoušku podstoupila nová lanovka z Jáchymova na Klínovec. Jako zátěž pro simulaci plného zatížení lanovky posloužilo 450 sudů piva. Pro veřejnost bude spuštěna letos v prosinci. V létě bude naposledy jezdit ještě stará jednosedačková jáchymovská lanovka, řekl ČTK jednatel areálu Klínovec Martin Píša.

"Ačkoli bude nová lanovka už v létě zkolaudovaná, jezdit se na ní přes léto ještě nebude. V dolní části sjezdovky budou ještě probíhat intenzivní stavební práce," uvedl Píša.
 
Sjezdovka, kterou bude nová lanovka obsluhovat, bude mít délku téměř tři kilometry a rozkládá se na ploše 15 hektarů. Její šířka je průměrně 50 metrů, nicméně v některých místech dosahuje až šířky 100 metrů. Převýšení sjezdovky bude téměř 500 metrů.
 
Nová lanovka, která nahradí jednosedačku ze 60. let na jižní straně nejvyšší hory Krušných hor, bude odpojitelná čtyřsedačka s oranžovou krycí bublinou. Bude svého druhu už druhá na Klínovci.
 
Vše včetně zázemí a parkoviště pro zhruba 700 vozů přijde na 250 milionů korun, z toho zhruba 150 milionů stála lanovka a sjezdovka.
 
zdroj: ČTK