Sklárna Moser začala s výrobou křišťálových globů pro festival

Karlovarská sklárna Moser začala s výrobou křišťálových globů pro letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. "Sklárna jich vyrobí letos téměř dvacítku," řekl ČTK výrobní ředitel společnosti Moser Aleš Strejc. Festivalové ceny, jejichž součástí globus je, vyrábí sklárna už přes deset let. 

Podle Strejce má sklárna už bronzové sochy dívky, do kterých nyní začíná vyrábět křišťálové koule. Ačkoli jde o jednoduchý tvar, jejich výroba je obtížná. Nejtěžším krokem je správný odhad množství skloviny, kterou je třeba nabrat. Výroba křišťálové koule začíná v huti. Roztavené sklo o teplotě tisíc stupňů Celsia se zformuje na průměr 11,5 centimetru. Sklářům k tomu pomáhá dřevěná forma. 

"Aby koule opravdu křišťálově zářila, musím nabrat maximálně čistou sklovinu. Z deseti koulí se povede pět kousků, někdy dva, podle toho, jaká je sklovina," popsal obtížnost výroby sklář Radek Vachoušek. 
    
Skleněné koule putují po vychlazení do dílny, kde jejich tvar zabrousí a glób vyleští. Dále se upraví tak, aby pasovaly do kovové sochy. Nakonec se koule k soše přilepí na třech místech. 
    
Velká festivalová cena po dokončení měří 42 centimetrů a váží pět kilogramů. Základní tvar dali ceně Aleš Najbrt s Šimonem a Michalem Cabanovými, konečná podoba je dílo fotografa Tona Stana. 
 
zdroj: ČTK