Skicentrum v horské Bublavě zdevastovala vichřice

Skiareál v horské Bublavě na Sokolovsku zdevastoval silný vítr.  

Na lanovku a vleky popadaly desítky stromů. Místní lidé přihlíželi zkáze, která za sebou nechala škody několika milionů korun. Vlekařům, kteří finišovali s přípravami na letošní lyžařskou sezónu, zbyly oči pro pláč. Stromy povalily stožáry lanovky, která v některých místech teď leží na zemi. „Skiareál je totálně zničený,“ konstatoval jeho provozovatel Jiří Lhota.

Při pohledu na sjezdovky běží mráz po zádech. Stromy jsou vyvrácené i s kořeny, poničené jsou vleky i sedačky. Meteorologové mluví o tom, že se v této lokalitě vytvořil vzduchový válec, který před sebou ničil vše. „V kraji nebyl navíc ojedinělý. Měl větší sílu než orkán Kyrill nebo vichřice Emma,“ řekl meteorolog Rudolf Kovařík.

Vlekaři se v pondělí pustí do odklízení nedělní spouště. „Musíme sestavit krizový scénář tak, abychom stihli začátek letošní zimní sezóny. Budeme pracovat s vypětím všech sil,“ dodal Lhota.

Skicentrum ihned kontaktovalo pojišťovnu. Dále se bude muset s vlastníky lesů a pozemků, kterými jsou Lesy ČR a obec, pustit do odtěžení popadaných stromů. Poté se uvidí, jak moc jsou vleky a lanovka poničené.