Se stavbami silnice R6 silniční strategie do roku 2023 nepočítá

Aktualizovaná Strategie rozvoje dopravní infrastruktury České republiky do roku 2023 nepočítá se žádnými stavbami na silnici R6 mezi Karlovými Vary a Prahou. A to přesto, že nedávno dokončená technicko-ekonomická studie prokázala přínosy dostavby silnice. ČTK o tom dnes informoval poslanec Jan Bureš (ODS). Podle ministerstva dopravy se u R6 ale bude muset počkat na další programové období Evropské unie.

"V textu strategie se sice o R6 mluví, ale v příloze, kde je časový harmonogram jednotlivých staveb, není o R6 ani zmínky. Jde přitom o výhled do roku 2023," řekl dnes ČTK Bureš.
 
Silnice spojující Karlovarský kraj s Prahou je zatím postavená jen z Prahy do Nového Strašecí a z Karlových Varů do Chebu. Mezi těmito místy vede většinou dvouproudová silnice neodpovídající intenzitě dopravy.
 
"Se silnicí R6 se i do budoucna počítá, dokonce podle dlouhodobého plánu by se měla stát dálnicí. V současné době se ale jen připravují obchvaty Lubence, Hořoviček, Hořesedel a Řevničova. Znovu se spustí majetkoprávní příprava, výkup pozemků," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.
 
Podle něj je ale dostavba dalších úseků závislá na penězích z Evropské unie. "Z národních zdrojů na dostavbu silnice prostředky nejsou," dodal.
 
Podle ředitele karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martina Leichtera byl v rámci Technicko-ekonomické studie R6 posuzováno pět projektových variant pro zajištění možného financování staveb na R6. "Ekonomické hodnocení prokázalo dostatečné přínosy všech posuzovaných variant. Správa Karlovy Vary předala dne 1. července studii na generální ředitelství ŘSD i na ministerstvo dopravy k dalšímu využití, neboť strategii budoucí výstavby dopravní infrastruktury určuje ministerstvo dopravy včetně sestavování rozpočtu na jednotlivá období," uvedl Leichter.
 
zdroj: ČTK