ROP Severozápad již má peníze na proplácení dlužných dotací

Regionální operační program Severozápad proplatí tento týden dotace, které dluží příjemcům. „O víkendu přišla na účet Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v České národní bance částka 1,581 miliardy korun. Platby příjemcům, kterým ROP Severozápad kvůli pozastavení dluží, by měly odejít ve čtvrtek tento týden,“ uvedl předseda Regionální rady Petr Navrátil. 

K prodlení mezi termínem, kdy byly peníze na účet Regionální rady připsány, a kdy odejdou na účty příjemců dotací, dochází kvůli třídenní lhůtě, kterou ČNB potřebuje na převod peněz na účet, ze kterého Úřad Regionální rady může proplácet příjemcům „Podle našich informací není bohužel expresní převod prostředků možný a proces tedy nejde urychlit,“ říká Petr Navrátil.
 
Regionální rada dluží aktuálně příjemcům dotací z ROP Severozápad přibližně 2 miliardy korun. „Proplácet dotace začneme od nejstarších projektů, tedy od projektů, jejichž žádosti o platby byly předloženy nejdříve. Peníze budeme posílat na účty celkem 53 subjektů. Jde o kraje, města, obce i podnikatele,“ uvedl Petr Navrátil. Proplaceno bude 81 projektů a etap, které úspěšně prošly kontrolou.   
 
Jakmile Regionální rada při proplácení vyčerpá 75 procent prostředků, které má k dispozici, požádá o další. „Všechny platby odejdou v podstatě najednou, takže o další peníze budeme žádat velmi brzy. Předpokládáme, že bychom je pak měli dostat během jednoho až dvou týdnů,“ uzavírá předseda Regionální rady.