Pokuta pro Karlovarské minerální vody potvrzena

Krajský úřad Karlovarského kraje již potvrdil únorové rozhodnutí magistrátu Karlových Varů o uložení pokuty 1,8 milionu korun společnosti Karlovarské minerální vody a.s.(KMV) za špatnou péči o chráněné památky v lázních Kyselka. ČTK o tom informovala mluvčí KMV Bibiana Beňová s tím, že se firma obrátí se správní žalobou na soud.

Pokutu nejprve uložil společnosti magistrát kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítly a obrátily se na krajský úřad. Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale tehdy uvedl, že ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky. Krajský úřad ale nyní sankci potvrdil.

Čtrnáctidenní lhůtu, ve které úřad posoudil odvolání KMV čítající na šedesát stran, považuje společnost za krajně neobvyklou. "Nezvykle krátká doba vyvolává pochybnosti o nezávislosti rozhodování institucí v obou stupních řízení. KMV se proto obrátí se správní žalobou na soud a požádá o prozkoumání těchto verdiktů s důvěrou v nezávislost českého soudního systému," uvedla dnes Beňová.

Pokutu dostala KMV kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Společnost KMV prý narušila urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Ze dvou desítek památkově chráněných objektů chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun jen čtyři až pět budov.

zdroj: ČTK