Ozdobná část Hadího pramene v Karlových Varech byla poškozena

V Karlových Varech poškodil neznámý vandal ozdobnou část Hadího pramene v Sadové kolonádě. Stalo se to v noci ze soboty na neděli, útok odnesla část skulptury představující dvě hadí hlavy a těla. Z kovu zhotovené umělecké dílo někdo polámal a úlomky poházel po okolí. Případ začala vyšetřovat policie, informoval dnes ČTK Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád.

Jelikož symbolika Hadího pramene je výtvarným dílem, škody půjdou nejspíše do tisíců korun. Přesnou sumu Trnka zatím nedokáže odhadnout. Pramen nejdříve musí prohlédnout restaurátor a poté určit, zda a jakým způsobem bude možné symbol opravit. "Je to smutné. Kolonády a prameny po celý (filmový) festival přežily bez větší újmy a v poslední den přehlídky se stane tohle. Voda z Hadího pramene teče, a lázeňští hosté ho tak mohou využívat," dodal Trnka.

Sadová kolonáda původně sloužila jako promenáda Blanenského pavilonu, který byl v šedesátých letech 20. století zbourán. Kolonáda ovšem zůstala stát a v nedávné době byla kompletně zrekonstruována. Na kolonádě a kolem ní jsou tři minerální prameny, mezi nimi Hadí. Pramen slouží k pitným kúrám od roku 2001. Obsahuje méně minerálů než ostatní prameny, ale větší množství kysličníku uhličitého.
 
zdroj: ČTK