"V Aši od konce loňského roku chybí interní ambulance, pediatry máme také v důchodovém věku. Až se rozhodnou, že s prací skončí, vznikne další problém. Ašsko dostal na starost lékař v Chebu, pro seniory nebo rodiče s dětmi je ale dojíždění často záležitost na celý den. Definitivní řešení ale těžko najdeme, když lékaři hledají práci raději v Německu a obecně jich je nedostatek. Je to systémový problém," řekl ČTK starosta Aše Dalibor Blažek. Město podle něj zřídilo zdravotnickou komisi a na vyhledávání lékařů aktivně spolupracuje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), přesto se jim lékaře najít nedaří.
VZP naopak podle starosty Patrika Pizingera blokuje obnovení zubařské ordinace v Chodově na Sokolovsku. "Na nedostatek lékařů si nemůžeme stěžovat, podařilo se nám najít i mladé lidi, kteří by praxi chtěli v Chodově vykonávat. Narazili jsme však na neochotu VZP vypsat výběrové řízení. Lékař pro zubní ordinaci přitom v Chodově chyběl jen krátce, dlouhodobě ordinace fungovala," tvrdí starosta. S regionální ředitelkou pojišťovny pro zdravotnickou péči Kristou Krenkelovou se podle svých slov Pizinger plánuje v dubnu sejít a situaci probrat.
Také v Abertamech lidé negativně pocítili odchod pediatra. "Stejný problém vyvstal i v Jáchymově. Zhruba 400 dětí se teď muselo rozptýlit mezi pediatry v Karlových Varech a Ostrově," uvedl starosta Zdeněk Lakatoš. Chybějící lékárnu lidem ve městě nahradil úřad. "Recepty a objednávky shromažďujeme na úřadě. Léky nám podle potřeby dováží lékárna z Potůčků," řekl Lakatoš. Malé obce jako například Stráž nad Ohří jsou paradoxně s nutným dojížděním smířené. "Máme 500 obyvatel, není divu, že lékárnu neprovozujeme. Dvakrát v týdnu tu je praktický lékař, potřeby místních to myslím pokrývá. Za odborníky lidé dojíždějí," uvedl starosta Miroslav Záleský.
Problém s nedostatkem lékařů se objevil i na programu krajského setkání Svazu měst a obcí ČR. "V současné době je průměrný věk lékařů 53 až 54 let a například u zubařů je situace taková, že více lidí odchází do důchodu, než začíná studovat. Jde o demografický problém, který je třeba co nejdříve řešit. Proto svaz jedná s ministerstvem zdravotnictví. Například se hledá způsob, jak z evropských dotací financovat vybavení ordinací. Rovněž se připravuje změna úhradové vyhlášky, aby méně atraktivní lokality, kde lékaři působí, byly bonifikovány," uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová.
V Karlovarském kraji je 27 ambulantních lékařů na 1000 obyvatel, na Sokolovsku dokonce jen 20. Celostátní průměr je přitom 32 lékařů na 1000 obyvatel. V průměru Karlovarský kraj mírně zaostává také v počtu nemocničních lůžek - nabízí 4,5 lůžka na 1000 obyvatel oproti celorepublikovým 5,4 lůžkům.
zdroj: ČTK