O víkendu se otevře botanická zahrada

Bečovská botanická zahrada patří mezi jedny ze zapomenutých klenotů zahradní a krajinářské architektury Karlovarského kraje. Její otevření se přiblížilo k cíli.  

Obnovu botanické zahrady si stanovila za úkol Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Berkut.

„Snaha zachránců byla zaměřena na obnovu technických prvků a tím i posílení bezpečnosti návštěvníků i rekreačních funkcí zahrady. Práce probíhaly kontinuálně téměř celý rok, i přes přírodní pohromy, jako byla například větrná smršť loni v prosinci," uvedl koordinátor opravy Jiří Šindelář.
 
„Obnoveny tak byly cesty, stezky a pěšiny pro návštěvníky v celkové délce přes 2 kilometry, sbírková oddělení a výsadbová místa pro kolekce rostlin v rozsahu přes jeden hektar, instalovány lavičky a odpadkové koše, umělecky ztvárněné prvky, informační systém, zrekonstruován srub, vybudovány čtyři vyhlídky s posezením, odpočinkový altán s výukovým zázemím, oplocena nejcennější část Bečovské botanické zahrady, zřízeny chemické toalety, instalovány odpadkové koše a místa na třídění odpadů, kompostér i obnoveny vodní prvky včetně Korunního rybníka a Mariiny studánky. Udržován je také genofondový sad starých krajových odrůd ovoce," doplnil Šindelář.
 
Lidé podílející se na obnově zahrady se snažili vše dělat s minimálním ekologickým zatížením.
 
„Byly využívány především místní suroviny a zdroje s cílem minimalizace dopravy a transportu materiálů a výrobků. Při realizaci byl vysoký podíl ruční práce, přičemž se v průběhu realizace podařilo využít i některých historických artefaktů," dodal koordinátor.
 
Otevřeno bude tuto sobotu 8. září od 10:00 hodin, kde se v rámci Dnů evropského dědictví uskuteční několik komentovaných prohlídek.