O titul Vesnice roku bude v Karlovarském kraji usilovat 20 obcí

Celkem 20 obcí se přihlásilo v Karlovarském kraji do letošního ročníku soutěže Vesnice roku 2013. Je to o jednu více než loni. Kromě Zlaté stuhy za absolutní vítězství, bude kraj udělovat také diplomy i mimořádná ocenění. 

"Obce, které uspějí, získají peněžitou odměnu, jejíž výši bude schvalovat krajské zastupitelstvo. Celkem by mělo být rozděleno 370.000 korun," uvedl hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD). 

Největší zájem letos projevily obce na Chebsku, kterých se přihlásilo devět - Hranice, Krásná, Lázně Kynžvart, Ovesné Kladruby, Poustka, Třebeň, Tři Sekery, Tuřany a Valy. Z okresu Sokolov soutěží letos čtyři obce, a to Dasnice, Dolní Rychnov, Lomnice a Těšovice, a z okresu Karlovy Vary sedm obcí - Andělská Hora, Hájek, Hroznětín, Nové Hamry, Otovice, Otročín a Sadov. 
    
"Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit veřejnost na význam venkova," řekl Navrátil. 
    
V průběhu května a června navštíví přihlášené obce hodnotitelská komise, která bude posuzovat například péči o zeleň, vedení obecní knihovny, péči o historickou i současnou zástavbu obce či vedení kroniky. 
    
Vítěz krajského kola postoupí do celostátní soutěže. Loni titul Vesnice roku Karlovarského kraje a Zlatou stuhu získala Křižovatka na Chebsku. V minulých letech investovala do oprav obecních budov, veřejných prostranství i hřišť pro děti. Podařilo se jí také zachránit a rekonstruovat kostel svaté Kateřiny. 
    
V Karlovarském kraji se soutěž koná od roku 2002. Vůbec prvním vítězem soutěže o titul Vesnice roku byl Drmoul na Chebsku. 
 
zdroj: ČTK