O licence na alkohol v Karlovarském kraji požádala jen část firem

Zájem o vydání bezplatné licence na prodej alkoholu se v posledních týdnech v Karlovarském zvýšil. Stále ale ještě licenci získala jen část podnikatelů, kteří by ji teoreticky měli mít, zjistila dnes ČTK v kraji. Termín pro bezplatné vydání licence přitom skončí 17. dubna. 

Ani týden před koncem termínu nezaznamenali nárůst žádostí v Karlových Varech. "Lidi chodí jednotlivě, minulý týden jsme jich měli kolem 750, k dnešku 790. Zájem se příliš nezvyšuje, jak je vidět, moc prodejců to zatím neřeší," sdělil ČTK mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. 
    
Například v Mariánských Lázních zatím vydali asi 200 licencí. "V posledních dnech chodí lidí víc. Denně tak vydáme asi deset licencí na prodej alkoholu," řekl vedoucí živnostenského úřadu mariánskolázeňské radnice Jiří Šrámek. 
    
Kolik podnikatelů licenci ale skutečně potřebuje, se podle něj dá těžko odhadnout. "Myslím, že ti, kteří alkohol skutečně prodávají, si o ni požádají. Nakonec už na ně často tlačí i distributoři. Ale je řada lidí, kteří mají volnou živnost, ale prodávají jiný druh zboží nebo mají více živností a podnikají v jiném oboru," uvedl Šrámek. 
    
I podle vedoucí živnostenského úřadu v Sokolově Aleny Botlíkové se zájem o licence zvýšil. "Hlavně poté, co o tom informovala televize," řekla Botlíková. V Sokolově zatím vydali pod 500 licencí, přičemž podle odhadů by je mohlo potřebovat na 2000 podnikatelů. 
    
Podobně, zhruba čtvrtinový zájem o licence je i v Chebu. Podle vedoucího živnostenského úřadu Jiřího Jeřábka si pro licenci přišlo zatím zhruba 650 lidí. Nyní je pravomocně vydáno 620 koncesí a dalších 30 je v řízení. "Můj odhad je, že by to mělo být asi 2500. Ale je to jen odhad. Zatím lidi chodí rovnoměrně už od listopadu. Nárůst byl jen po odvysílání reportáže v televizi," dodal. Podle současného tempa vydání licencí by tak v Chebu mohlo licenci dostat do konce termínu, kdy je zdarma, asi 700 lidí. 
 
zdroj: ČTK