Nová koalice podepsala smlouvu i programové prohlášení

V Karlových Varech dnes podepsala koalice složená z Karlovarské občanské alternativy (KOA), ODS, TOP 09 a nezávislých zastupitelů smlouvu i své programové prohlášení. Definitivně se tak uzavřelo téměř čtyřměsíční vyjednávání o nové vládě ve městě, které otevřela krize v původní koalici K20.

Téměř po roce a půl po komunálních volbách se do vedení města vrátila ODS, která předtím městu vládla s ČSSD. Na úterním zastupitelstvu bude odvolána stará rada města a zvolena nová, řekl dnes ČTK primátor Petr Kulhánek (KOA).

Nová koaliční smlouva má devět bodů a subjekty se v ní mimo jiné dohodly na tom, že vedení města bude složeno z primátora a tří uvolněných náměstků. Rada bude devítičlenná s tím, že čtyři členové rady města jsou uvolnění, pět členů rady města neuvolněných. Tři místa jsou pro KOA, dvě pro ODS, pro nezávislé zastupitele dvě místa a stejně pro TOP 09. Koaliční partneři se zavázali, že po dobu trvání smlouvy nevyvolají na zastupitelstvu hlasování o odvolání primátora, jeho náměstků a členů rady.

Podle Kulhánka byla ve smlouvě zpřísněna pravidla při neshodě v koalici. Každý z koaličních partnerů nebo jejich zastupitelé mají právo na smírčí řízení, kdyby vznikly rozpory, jež by mohly vést k vypovězení smlouvy či odchodu z koalice. "Když v některé z věcí projednávaných koaličními partnery vysloví nesouhlas dva z nich, nelze přijmout rozhodnutí bez dalšího projednání v dohodovacím řízení. Jeho maximální délka je 14 dní, což platí i pro smírčí řízení," uvedl primátor.

Nové programové prohlášení má 11 bodů a klade důraz na transparentní samosprávu a nakládání s majetkem. V prohlášení zůstal bod, který počítá s pokračováním sporných majetkových případů. Konkrétně jsou vyjmenovány soudy kvůli Lázním III, KV Areně a domům v Lázeňské 5. Zastupitel za ODS Arnošt Donth ČTK řekl, že ODS nemá s majetkovými kauzami problém, pokud nepůjde jen o populistická gesta a žaloby bez racionálního smyslu.

V 38členném zastupitelstvu bude mít koalice 23 hlasů, o tři více než původní koaliční projekt K20, který vznikl po volbách a disponoval 20 mandáty. Kromě KOA a TOP 09 ho tvořila Alternativa a hnutí O co jim jde?!. Alternativa a O co jim jde!? po faktickém rozložení koalice loni v létě, kdy ji opustila KOA, a následujícím vyjednávání v nové sestavě už nebudou. Z nové koalice má v zastupitelstvu osm míst KOA, ODS šest, nezávislých zastupitelů je pět a TOP 09 má čtyři zastupitele.

zdroj: ČTK