Národní dům v Karlových Varech se opraví do června 2015

Národní dům v Karlových Varech se opraví v jednodušší variantě a o rok později. Po rekonstrukci by se z něj měl stát hotel s lázeňským zázemím, ale opět by měl být i společenským centrem. Vedení města proto umožnilo společnosti Eltodo, která objekt od města koupila, prodloužení termínu přestavby do června roku 2015, řekl dnes při kontrolním dnu na stavbě primátor Petr Kulhánek (KOA). 

Vedení města stavebníkům prodloužilo termín ukončení stavby už podruhé. Původně měla stavba být hotova na konci roku 2013 a její součástí měla být i stavba nové budovy na vedlejším pozemku. Na žádost firmy Eltodo už loni město termín posunulo na červen 2014. Ani ten ale nebude zřejmě konečný. S prodloužením musí ještě souhlasit zastupitelé. 
    
"Nadšení z toho nejsme, ale představa, že tam zůstane rozestavěná stavba, je nešťastná," komentoval rozhodnutí rady náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.). Podle primátora Kulhánka ale rozhodlo hlavně to, že firma předložila reálný časový harmonogram rekonstrukce a také slíbila, že Národní dům se po opravě opět stane součástí kulturního života města. 
    
Eltodo argumentovalo tím, že proti původním předpokladům se nepodařilo zajistit investora na investici, ale také tím, že se protáhla jednání s památkáři. Třetím důvodem byla jednání s budoucím provozovatelem o konečné podobě hotelu. Podle jednatele společnosti Eltodo Michala Prunara nakonec Národní dům opraví Eltodo samo, jen s pomocí úvěru na 15 let. Celkové náklady na rekonstrukci mají být podle něj 300 milionů korun, přičemž asi 100 milionů se už prostavělo. 
    
Národní dům bude provozovat společnost AXXOS Hotel & Spa Management. Podle Jana Fouska z AXXOS hotel nabídne 84 pokojů, restauraci, obnoví dříve oblíbený bar Kakadu, nově v něm pak vznikne lázeňské zázemí. Práci by měl dát 110 lidem. 
    
Smlouva o koupi Národního domu je z roku 2005. Pak ale následovaly soudní spory s bývalým majitelem a přišla ekonomická krize. Od zahájení prací v roce 2011 Eltodo kompletně opravil střechu a krovy a udělal skleněné zastřešení společenského sálu. Díky dotaci se také restaurovaly fresky na zdech hotelu.
 
zdroj: ČTK