Na webu lze sledovat stav 50 lyžařských stop

V Krušných horách už lze na webu sledovat aktuální stav téměř pěti desítek lyžařských běžeckých tras vedoucích nejen na českém území, ale rovněž v sousedním Německu.

Nový projekt Karlovarský kraj zahájil na přelomu roku a v databázi bylo původně osm tras. Tak rychlé rozšíření nové služby nečekali ani její autoři. Předpokládají, že pro příští zimní sezonu takových běžeckých stop dál přibude. ČTK o tom informoval náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Po počátečních zkouškách se nakonec ustálil i systém, jak se údaje o stavu stop dostanou co nejdříve ke správcům aplikace, kteří je do systému zanesou. Podle Navrátila jsou dvě varianty. Buď rolbař, který stopy upraví, odešle na konci trasy SMS zprávu nebo stejnou zprávu odešle elektronickou poštou. Za několik minut poté lze údaj o stavu konkrétních stop aktualizovat. "Původní službu ukazující, zda byla stopa upravena, rozšiřujeme také o stupeň úpravy a čas, kdy ji naposledy rolba projela," uvedl Navrátil.

Přestože se počítalo s tím, že službu budou využívat především lyžaři na české straně Krušných hor, velký zájem projevila německá strana a už se zapojili do systému tři správci stop v okolí Oberwiesenthalu. Systém, který lze nalézt pod odkazem http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/, by měl v budoucnu upozorňovat i na překážky na trase, ať už jde o spadlé stromy nebo z jiného důvodu neprůjezdné úseky. "Lyžař se tak ráno může doma podívat, kudy se vydat a co ho tam čeká," dodal náměstek.

V Karlovarském kraji jsou v této zimní sezoně celkové náklady na údržbu běžeckých tratí odhadovány na 1,7 milionu korun. O konečné výši této částky do značné míry rozhodne vývoj počasí. Loni to bylo přibližně o 100.000 korun méně. Pravidelně udržováno je 339 kilometrů běžeckých tratí, ve srovnání s rokem 2009 je jejich délka až dvojnásobná. Kraj dotace na údržbu lyžařských tratí postupně zvyšuje. V roce 2007 dal kolem 225.000 korun, na tuto sezonu skoro 900.000 korun.

zdroj: ČTK