Na silnici R6 půjde příspěvek sedm miliard korun

Evropská komise schválila příspěvek sedm miliard korun na téměř 25kilometrový úsek rychlostní silnice R6 mezi Jenišovem a Kamenným Dvorem v Karlovarském kraji. Celkové náklady projektu jsou skoro 11 miliard korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo dopravy s tím, že se jedná o třetí největší projekt Operačního programu Doprava. Silnice už je zčásti v provozu.

"Co se týká příspěvku EU, tento projekt se řadí mezi ty skutečně největší, které jsou do Operačního programu Doprava zařazeny. V současné době je to zároveň finančně nejnáročnější projekt, který byl doposud evropskou komisí schválen," uvedl ředitel odboru fondů EU Marek Pastucha.

Silnice R6 zajišťuje dopravní spojení Prahy se západočeskou aglomerací Karlovy Vary - Sokolov - Cheb. Je součástí mezinárodní silniční sítě TEN-T a vede po ní mezinárodní evropský tah z Karlových Varů dál na západ přes Cheb a Pomezí nad Ohří do Německa. V rámci schválené části R6 se buduje čtyřpruhová komunikace ve čtyřech stavebních úsecích: Jenišov-Nové Sedlo, Nové Sedlo-Sokolov, Sokolov-Tisová a Tisová-Kamenný Dvůr.

Souhlas Evropské komise je nutný u velkých projektů, tedy staveb s celkovými náklady přesahujícími 50 milionů eur (asi 1,25 miliardy Kč). Z těchto projektů EK například v polovině loňského listopadu schválila více než šest miliard korun na již dokončenou takzvanou Moravskou křižovatku, tedy dálnici D1 u Kroměříže a silnici R55 u Hulína.

zdroj: ČTK