Na první lístky na filmový festival ráno čekaly stovky fanoušků

Stovky filmových fanoušků stojí od rána ve frontě na první lístky na projekce Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MFF). Někteří tu byli od 5:00. Dnes byly otevřeny první pokladny v pasáži hotelu Thermal, od pátku, kdy festival oficiálně začíná, bude fungovat všech 34 pokladen.

První zájemci přišli brzy ráno. "Byla jsem tu okolo 5:00 ráno. Raději jsme se dobře oblékla," řekla ČTK filmová fanynka z Karlových Varů, která byla ve frontě první. Další pak přicházeli krátce po ní. "Chci koupit lístky na půlnoční promítání a zajímají mě i skandinávské filmy," řekl ČTK další z čekajících. Okolo 8:30 už stálo před pokladnami asi 300 lidí a fronta rychle rostla.
 
Festival už tradičně deset procent lístků nabízí k rezervaci v předprodeji v pondělí před zahájením festivalu. "Stejně jako v minulých ročnících byly vyprodány během několik minut," řekl ČTK výkonný ředitel MFF Kryštof Mucha.
 
Dnes si mohli filmoví nadšenci koupit lístky ve dvou pokladnách. Od pátku budou k dispozici i ostatní, nově i jedna přímo v areálu koupaliště Rolava, kde je stanové městečko.
 
Loni na filmové projekce přišlo přes 128.000 diváků. Festival nabídne letos kolem 190 filmů. Hlavní hvězdou, která také obdrží cenu za mimořádný přínos světové kinematografii bude Mel Gibson. Přijede ale i řada dalších, opět se do lázeňského města vrací Franco Nero, na festival dorazí také francouzská herečka Fanny Ardant nebo hollywoodská herečka Laura Dern. Bývalý polský prezident Lech Walesa uvede na karlovarském festivalu světovou premiéru režisérské verze snímku, který o něm natočil Andrzej Wajda pod názvem Walesa: Člověk naděje.
 
MFF uvede také dvě světové premiéry nových českých snímků mimo soutěž. Jde o celovečerní hraný film Zejtra napořád, režiséra Rudolfa Havlíka a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové. Evropskou premiéru bude mít například i film Björk: Biophilia Live.
 
MFF začne oficiálně v pátek. Potrvá do neděle 12. července.
 
zdroj: ČTK