Na Klínovci se budou stavět nové lanovky a sjezdovky

Na krušnohorském Klínovci začne už letos stavba dalších dvou lanovek a nové Jáchymovské sjezdovky. Všechny akce jsou součástí dlouhodobého projektu Nový Klínovec, jehož první fází bylo vloni vybudování nové čtyřsedačkové lanovky CineStar Express a prodloužení sjezdové trati Pařezovka. Projekt modernizace celého skiareálu má skončit kolem roku 2018 a vyžádá si stamilionové náklady. Počítá se i s vybudováním technického zázemí pro areál. ČTK to řekl provozovatel střediska Martin Píša.

Jakmile na jaře skončí lyžařská sezona, začnou práce na sedačkové lanovce, která nahradí dosavadní vlek mezi sjezdovkami Přemostěná a Pařezovka. Lanovka bude hotová do zahájení sezony 2012/2013. Zvýší přepravní kapacitu skiareálu a odlehčí lanovce CineStar Express, která se nyní těší velkému zájmu lyžařů. "Začneme i s první částí stavby Jáchymovské sjezdovky. Letos se vykácí stromy na trase, která bude dlouhá tři kilometry, a postavíme stožáry. Definitivně by měla být hotová asi na přelomu let 2013 a 2014," poznamenal Píša.

Jakmile bude nová lanovka na jižním svahu Klínovce dokončená, bude to konec staré jednosedačkové lanovky, která vozí v létě turisty a v zimě lyžaře už od roku 1965. Tato lanovka patří Jáchymovu, který ji ale po otevření nové lanové dráhy provozovat nehodlá, uvedl starosta Bronislav Grulich. Město by se mělo postarat o novou příjezdovou komunikaci k parkovišti u dolní stanice lanovky, které bude mít kapacitu kolem 600 míst. "Modernizace areálu přinese prospěch i městu a přiláká sem více návštěvníků," poznamenal starosta.

Příprava projektu Nový Klínovec trvala téměř pět let a byla administrativně velmi náročná. Nyní však nabrala tempo a každý rok mají čekat na návštěvníky další novinky, konstatoval Petr Zeman, druhý z provozovatelů střediska. Ovšem nezapomíná se ani na zázemí klínoveckého skiareálu, které je pro jeho provoz nezbytné. Pod Klínovcem potřebuje areál mimo jiné vyhřívané garáže pro rolby a odpovídající servisní zázemí. To se podle Zemana návštěvníků přímo netýká, ovšem v konečné fázi to kvalitu služeb ovlivňuje, dodal Zeman.

Skiareál Klínovec neinvestují jen do lanovek a sjezdovek, ale i do dalšího technického zařízení, jakým je systém zasněžování. Moderní techniku od této sezony nasadil skiareál rovněž do boje proti takzvanému přeprodávání lístků. Zařízení Ski Data provádí detailní kontrolu pohybu skipasů, když při průchodu turniketem vlastníka vyfotografuje i změří a tak je schopno rozpoznat, jestli skipas používá stále jediná osoba. Středisko tak hodlá zabránit úniku tržeb, který vzniká při prodávání skipasů mezi lyžaři nebo překupníky.

Projekt Nový Klínovec je rozdělen do čtyř částí. V poslední etapě počítá se stavbou lanovky a sjezdovky Fuchsloch, která tak umožní fyzické propojení s německým areálem na Fichtelbergu. Na severozápadní straně Klínovce má proto vzniknout dvoukilometrová sjezdovka s čtyřsedačkovou lanovou dráhou, která bude mít nástupiště spojené s lanovkou z německé strany. Celkové náklady projektu budou hrazeny z dotací a úvěrů. Veškeré podrobnosti o jednotlivých etapách projektu jsou na novy.klinovec.cz.

zdroj: ČTK