Na Klínovci bude nová lanovka

Na Klínovci v Krušných horách vznikají dvě nové lanovky, které posílí přepravní kapacitu skiareálu. První čtyřsedačková lanovka u sjezdovky Přemostěná bude hotová do zimy. Minulý týden začala klíčová fáze akce, stavba nosných stožárů. Na místo je usazoval vrtulník. Druhá z lanovek povede po jižní straně Klínovce a hotová bude o rok později. Stavba lanovek přesáhne 200 milionů korun. ČTK to oznámil mluvčí areálu Adam Svačina.

Lanovka u sjezdovky Přemostěná bude mít nástupní stanici na stejném místě jako stará kotva, avšak výstupní stanice se znatelně posune výše, a tím se získají metry sjezdovky navíc. Lanovka Doppelmayr bude mít kapacitu 2400 osob za hodinu. Sjezdovka Přemostěná bude navíc rozšířena.

"Přikoupíme také další sněhová děla a umělé zasněžování na severních svazích bude téměř stoprocentní. Vrtulník je při stavbě nutný, protože těžká technika nemá šanci dostat se na prudké svahy," uvedl Svačina.

Současně pokračuje stavba druhé z lanovek vedoucí do Jáchymova. Vznikne místo staré jednosedačky z roku 1965. "V první fázi stavby došlo na kácení stromů v dráze lanovky a betonování základů," podotkl Svačina. S lanovkou do Jáchymova vznikne i nová sjezdovka dlouhá téměř tři kilometry. Horní stanice lanovky bude na vrcholu Klínovce. Lyžaři se tak bez problémů dostanou z jižního svahu na severní sjezdovky. Kapacita jáchymovské lanovky bude rovněž 2400 osob za hodinu.
 
zdroj: ČTK