Na Karlovarsku mrzlo, což možná uškodilo borůvkám

V Karlovarském kraji na některých místech v noci na dnešek citelně mrzlo, například v Šindelové klesla nad ránem teplota téměř k minus pěti stupňům. Ohroženy tak mohou být například porosty borůvek, které v minulých dnech rozkvetly. Jestli mráz přečkaly a v jakém stavu, to se ukáže teprve za několik dní. ČTK to dnes řekl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík.

Mrzlo i ze soboty na neděli, to ale klesla teplota pouze 2,5 stupně pod bod mrazu. Dnešní mráz byl mnohem větší, a tak se mohl projevit i v lesních porostech, poznamenal Kovařík. "Kvetoucí borůvky jsou v lese přece jenom před mrazem více chráněné než některé rostliny na zahrádkách. Ale mráz byl teď dost velký. Skutečný stav porostů se ukáže až po jednom, dvou teplých slunečných dnech," konstatoval.

Vpád chladného vzduchu byl podle Kovaříka tentokrát učebnicový. V pátek v 11:45 ještě naměřil v šindelovské klimatologické stanici více než 25 stupňů nad nulou. V sobotu ve stejnou dobu už jen 6,1 stupně Celsia. A k večeru tady dokonce poletoval sníh. Ani příští dny prý příliš dobré počasí a teplo nepřinesou.
 
zdroj: ČTK