Město chce opravit školu Jana Palacha

Přestože fyzioterapeuti při pobočce Lékařské fakulty Univerzity Karlovy začnou v Karlových Varech studovat až v příštím roce, město chce tuto časovou prodlevu využít. Připravuje rekonstrukci bývalé základní školy Jana Palacha, budoucí alma mater budoucích vysokoškoláků. 

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je oprava budovy odhadnuta na 150 až 200 milionů korun. Samotný rozpočet města by takovou částku nezvládl, lázním by mohly pomoci dotační peníze.

Podle primátora Kulhánka by město mohlo využít program Restart, určený pro pomoc strukturálně postiženým krajům, Moravskoslezskému, Ústeckému a Karlovarskému. Tyto regiony mohou na podporu pracovních míst, inovace, zlepšení podmínek vzdělávání či sanace ekologických škod čerpat miliardy korun. Vláda by měla s třemi jmenovanými kraji uzavřít smlouvy, ve kterých se strany zavážou ke spolupráci na přesně definovaných projektech. Plány mají být pravidelně aktualizovány včetně finanční stránky.

„Je to šance zhodnotit městský majetek,“ zdůraznil primátor Kulhánek. Již letos na podzim chce město na rekonstrukci školy Jana Palacha připravit projektovou dokumentaci za 4,5 milionu korun.

A pokud Karlovy Vary s žádostí o peníze z programu Restart uspějí, s opravou objektu Jana Palacha pro vysokoškolskou výuku se bude moct začít. Veřejnou vysokou školu v Karlových Varech chce podpořit také Karlovarský kraj, a to milionem korun. Podle hejtmanky Vildumetzové (ANO) peníze kraj poskytne až po potvrzení, že se pobočka vysoké školy ve městě opravdu otevře.