Města, která usilují o zápis do seznamu UNESCO, vytvoří nové sdružení

Města usilující o zápis na seznam světového dědictví UNESCO vytvoří nové sdružení. Jeho členy se stanou ze západočeského lázeňského trojúhelníku ¨y Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně a dále Luhačovice. Svazek obcí bude organizačně zajišťovat přípravu nominace, která má být podána patrně v roce 2015. Vedoucím městem skupiny budou Karlovy Vary a na přípravě bude nadále spolupracovat i Karlovarský kraj. ČTK to včera oznámila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Vznik svazku obcí naváže na jednání mezinárodní skupiny expertů, která bude chystat odborné podklady pro nominaci významných evropských lázní a sešla se v Karlových Varech v lednu. Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka (KOA) se tak naplňuje harmonogram kroků spojených se snahou o zápis na seznam UNESCO. "Začnou i další konkrétní aktivity, které budou nominaci předcházet. A to například podrobná dokumentace katastru jednotlivých měst a objektů na nich stojících," uvedl náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).

Veškeré aktivity završí v roce 2015 podání sériové nadnárodní nominace nevýznamnějších evropských lázní na seznam UNESCO. O tom, která města to budou, se rozhodne do roku 2013, uvedl Kulhánek. Kromě českých účastníků v úvahu přicházejí například německý Baden-Baden, francouzské Vichy nebo belgické Spa. "Pozornost věnujeme přípravě národní pracovní skupiny, jež bude servisním zázemím pro politickou reprezentaci a zpracovatele nominační dokumentace," dodala radní kraje Eva Valjentová (KSČM).

Případný zápis lázeňských měst do seznamu památek UNESCO neznamená, že se zakonzervují a nebudou se moci rozvíjet, poznamenal Klsák. Zápis znamená, že města ze seznamu požívají nejvyšší stupeň národní ochrany památek. To jim pak případně umožní mnohem lehčí přístup k některým dotacím. Také Česko má dotační program pro památky ze seznamu UNESCO. Peníze z něj lze využívat například na propagaci památek. Počet památek zapsaných na seznamu UNESCO se blíží k tisíci. Největší podíl tvoří památky z Evropy.

zdroj: ČTK