Lyžař srazil matku i s dcerou

Na krušnohorském Klínovci srazil včera odpoledne neznámý lyžař pětatřicetiletou ženu i s její tříletou dcerou. Obě po srážce utrpěly vážná poranění. Lyžař nehodu neohlásil a z místa ujel. ČTK o tom informoval Miroslav Güttner, náčelník Horské služby ČR v Krušných horách.

Matka s dcerou lyžovaly na Modré sjezdovce, určené pro začínající lyžaře a pro rodiče s dětmi. Dospělý lyžař do nich najel v plné rychlosti. "Děvčátko má poraněnou nohu. Maminka na to byla hůř, měla poranění ramene, klíční kosti a vzhledem k tomu, co udávala, jsme měli podezření také na poranění v oblasti páteře," uvedl k nehodě záchranář Stanislav Kabeš.

Horská služba obě zraněné ošetřila, uložila do vakuové matrace a převezla ke stanici na Klínovci. Odtud potom byla matka s dcerou přepravena k dalšímu ošetření do nemocnice v Ostrově.

Mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta ČTK řekl, že v takovémto případě musí být nejdříve posouzena míra zavinění všech účastníků nehody. Teprve z toho lze vyvozovat, kdo srážku skutečně zavinil. Pokud by to teoreticky byl lyžař, mohl by být stíhán například za ublížení na zdraví.

Jenom na Klínovci za několik uplynulých týdnů vyjížděli záchranáři ke 102 zraněním. "To je stejný počet jako v poslední sezoně, která ale pro lyžaře začala o měsíc dříve než tato," dodal Güttner.

V Česku stanul před soudem za zranění způsobené při srážce na sjezdovce jeden lyžař. Mladík v roce 2008 při rychlé jízdě v šumavském skiareálu Zadov srazil sedmiletou dívku, která na sjezdovce Kobyla dojížděla k turniketům. Zranění, které dívce způsobil, byla vážná - přejel jí lyže a pěstí, v níž svíral hůlku, ji udeřil do břicha. Ránou dívce natrhl slezinu, kterou jí později lékaři museli vzít. Soudy ho potrestaly za nebezpečnou jízdu půlroční podmínkou a pokutou 55.000 korun.

zdroj: ČTK