Klínovecký skiareál chce začít provoz do týdne, už začal zasněžovat

V největším skiareálu v Krušných horách na Klínovci se v noci z pátku na sobotu už naplno rozjely zasněžovací systémy, které na sjezdovky chrlí umělý sníh. Jestliže současný ráz počasí zůstane bez větších změn a teploty vydrží čtyři až pět stupňů pod bodem mrazu, mohou být do příštího víkendu jedna až dvě sjezdovky připraveny pro lyžaře. ČTK to řekl provozovatel střediska Martin Píša. Zasněžuje se i v řadě jiných horských středisek.

Klínovec chce jako první připravit modrou sjezdovku Dámská a rovněž sousední červenou Pařezovku. Zda se skutečně povede zahájit provoz, bude jasné ve druhé polovině týdne. Píša proto všem nedočkavým lyžařům doporučuje sledovat webové stránky skiareálu, kde se objevují aktuální informace. "Na Klínovci sice leží od minulého týdne přes 30 centimetrů sněhu, aby byl však podklad na trati opravdu kvalitní, je na něj nutné nastříkat i další centimetry sněhu umělého," poznamenal Píša.

Pokud bude 8. prosince provoz zahájen, rozjede se lanovka u sjezdovky Dámská a možná také sousední lanovka CineStar Express. Skiareál bude poté připravovat další sjezdové tratě. V letošní sezoně se mohou lyžaři těšit na novou lanovku Doppelmayr Suzuki s kapacitou 2400 osob za hodinu, jež na sjezdovce Přemostěná nahradila zastaralou kotvu. "Všechny zkoušky máme úspěšně za sebou, lanovka už jen čeká na zahájení provozu. Nástup má na stejném místě jako stará kotva, ale výstupní stanice se posunula výše," dodal Píša.
 
Zasněžovací systémy jsou spuštěny rovněž ve skiareálu na šumavském Špičáku. I v tomto případě je předpověď počasí příznivá a provozovatelé chtějí zahájit provoz střediska 7. prosince. K dispozici by tu byla jedna nebo dvě sjezdovky, při chumelenicích v minulém týdnu napadalo 20 až 30 centimetrů sněhu. Špičák má stejně jako Klínovec umělé zasněžování na podstatné části areálu. Umělý sníh padá na sjezdovky také v železnorudském středisku Nad Nádražím a sněhová děla jedou i ve skiareálu Bublava na Sokolovsku.
 
zdroj: ČTK