Karlovarský kraj vyzval stát, aby jednal o snížení korekcí za ROP

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) vyzval dopisy premiéra a ministry financí a místního rozvoje, aby rozporovali výsledky auditu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad a jednali s Evropskou komisí o snížení nařízených korekcí. Jak dnes řekl novinářům, premiér Petr Nečas (ODS) na schůzce minulý týden přislíbil pomoc. 

Korekce nařízené za chyby v projektech mají činit 2,6 miliardy korun. Bez jejich zaplacení se program znovu nemůže rozběhnout. To je přitom hlavním cílem jak Karlovarského a Ústeckého kraje, tak i dalších žadatelů, kteří čekají na stamiliony korun z dotací. 

"Kraj v dopisech vyjádřil zájem se jednání účastnit. Ale nejsme tím, kdo má jednat. To mají být státní orgány," upozornil Novotný. 
    
Stát má na vyjádření k nařízeným korekcím čas do 10. června. Podle Novotného to ale může být dřív, záležet bude na ochotě státních orgánů jednat. "Ministerstvo financí bez problémů zaplatilo 9,5 miliardy korekcí za program Doprava. My jsme navrhli, aby si stát vzal z ROP Severozápad tři miliardy a zaplatil korekce. Bylo by to výhodné pro všechny, ale ministerstvo to odmítlo," uvedl Novotný.
    
Právě čas přitom hraje proti možnému znovuotevření pozastaveného programu. Už nyní hrozí, že stát z ROP Severozápad odčerpá tři miliardy do jiných dotačních programů. Pokud se korekce nevyřeší do léta, nebude už možné stihnout dotace včas vyčerpat. "Pokud se rozhodnutí oddálí o další dva měsíce, budeme ještě jednat o tom, co je výhodnější," uvedl náměstek hejtmana a předseda výboru Regionální rady ROP Severozápad Petr Navrátil (ČSSD). Karlovarský a Ústecký kraj by v případě definitivního uzavření programu přišly o asi 5,8 miliardy korun. 
    
Jen Karlovarský kraj čeká na asi 600 milionů korun na projekty, které už jsou hotové. Na další stamiliony čekají města i soukromí podnikatelé, kteří na dotace spoléhají. 
 
zdroj: ČTK