Karlovarský kraj letos zahájí rekonstrukci chebské nemocnice

Karlovarský kraj letos začne s druhou etapou rekonstrukce chebské nemocnice. Stavební část má přijít na 480 milionů korun, na dalších asi 100 milionů přijde vybavení. Stavět by se mohlo začít zhruba v polovině roku, řekl ČTK hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD).  

Investice výrazně změní podobu nemocnice, jejíž hlavní pavilon byl postaven na počátku 20. století. "Hlavní pavilon, který je dnes z jedné třetiny zrekonstruován, bude opraven z dalších dvou třetin, včetně zázemí, kuchyně a podobně. Hned vedle něj vyroste nový pavilon, do kterého se přestěhují dětské oddělení, gynekologicko-porodnické oddělení a nahoře budou čtyři operační sály," uvedl Pánik.

Uvolněné prostory po dětském a gynekologickém oddělení v pavilonu C budou zatím sloužit pro administrativu nemocnice. Do budoucna by tam ale mohla podle Pánika vzniknout lůžka následné péče.

Rekonstrukce bude náročná i vzhledem k tomu, že nemocnice nemůže přerušit svou činnost. Přišla by totiž o platby zdravotních pojišťoven. Proto se bude při výběru zhotovitele z 20 procent přihlížet na organizační zajištění stavby, váhu 80 procent bude mít nabídková cena.

Financování stavby, která má trvat dva a půl roku, bude z naprosté většiny na bedrech Karlovarského kraje. Částečně přispěje město Cheb, které slíbilo, že na investice kraje v chebské nemocnici přidá deset procent, maximálně ale celkem 40 milionů korun. Už v minulých letech přitom město dalo krajské nemocnici 180 milionů korun, řekl Pánik.

Pomoci by mohlo i ministerstvo zdravotnictví, pokud stát vyčlení podobně jako loni peníze i pro krajské nemocnice.

zdroj: ČTK