Karlovarský festival prodal 121.070 vstupenek

Karlovarský festival, který v sobotu večer vyvrcholil vyhlášením cen, z nichž jednu převzala americká oscarová herečka Susan Sarandonová, prodal 121.070 vstupenek na 410 projekcí. Je to o 5000 méně než loni a předloni. Během devítidenního filmového maratonu se akreditovalo 11.471 návštěvníků, mezi nimi 803 filmových profesionálů, 405 tvůrců a 667 novinářů.

Velkou cenu Křišťálový glóbus dotovanou částkou 25.000 dolarů (523.000 korun) převzal norský režisér Martin Lund za trpkostí prodchnutou psychologickou studii Henrik. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzala při zahájení této přehlídky (stejně jako Sarandonová v jejím závěru) britská držitelka Oscara Helen Mirrenová.

Z domácích projektů si herci Najbrtova snímku Polski film Pavel Liška, Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek odnesli Zvláštní uznání mezinárodní poroty. V soutěži dokumentů zabodoval Soukromý vesmír Heleny Třeštíkové, která získala Zvláštní uznání. Drsný příběh filmu Poupata Zdeňka Jiráského upoutal členy nestaturární poroty FEDEORA (Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří) a ocenili ho jako nejlepší film ze sekce Na východ od Západu. Prestižní Cenu prezidenta MFF za přínos českému filmu převzal herec Josef Somr.
 
Hlavní soutěž nabídla 12 snímků; celkem se tu promítlo 218 titulů, z nichž 22 mělo světovou, 35 mezinárodní a osm evropskou premiéru.
 
"Pokud jde o návštěvnost, není na ní nic překvapivého. Počet diváků se ustálil a počet projekčních sálů i projekcí se nemění," komentoval výkonný ředitel Kryštof Mucha statistiku. Prezident festivalu Jiří Bartoška i letos zaznamenal kladné ohlasy zahraničních hostů včetně oceněných hvězd na prolínání filmových fanoušků s těmi z kategorie "VIP", kteří se setkávají před filmovými plátny a vytvářejí skvělou atmosféru.
 
Sarandonová využila lázeňské procedury, ale svůj pobyt si doslova odpracovala. Autogramy potěšila spoustu fanoušků, měla snad nejdelší tiskovou konferenci, neúnavně odpovídala před objektivy televizních i filmových kamer. Osobně uvedla film Jeff, který žije s mámou, po projekci navíc 20 minut reagovala na dotazy diváků a snímek iniciativně doprovodila i na předpůlnoční sobotní uvedení v Letním kině.
 
"Stále náročnější je pro nás přeměnit Thermal na těch deset dní v centrum světové kinematografie," podotkl Bartoška na setkání s novináři. Umělecký ředitel Karel Och připomněl, že v hlavní soutěži absentoval snímek americký, německý a francouzský. "Ke každé zemi přistupujeme rovnoprávně, nefavorizujeme ty, kde se točí víc. Proto letos bylo zastoupeno Rakousko a vůbec poprvé Řecko," řekl. Právě k tomuto nejdiskutovanějšímu titulu Chlapec pojídající ptačí zob, obsahujícímu naturalistické scény (hlavní představitel Jannis Papadopulos získal Zvláštní uznání mezinárodní poroty) Och řekl:
 
"Nadchl nás svým nekompromisním a radikálním pohledem na věc. Je silně politický, vše neobvyklé tam dává smysl včetně masturbace," vysvětlil.
 
I letos měl na festivalu premiéru digitálně restaurovaný domácí snímek - Formanova komedie Hoří, má panenko. "Pro příští rok máme pět titulů ve výběru. Mezi nimi jsou prvotina Alfréda Radoka z roku 1948 Daleká cesta, Jasného Všichni dobří rodáci a Kadárova a Klosova oscarová tragikomedie Obchod na korze," dodal Mucha.
 
zdroj: ČTK