Karlovarský festival navštívilo rekordních 128.031 diváků

Karlovarský festival, který o víkendu skončil, nabídl filmovým fanouškům 461 projekcí, na které přišlo 128.031 diváků. Tedy o sedm tisíc více než loni a pokořen byl i předloňský rekord zhruba 125.000 lidí v sálech. Vyšší návštěvnost a také dobrá volba porot posuzujících soutěžní snímky charakterizovala devítidenní promítání. Akreditovalo se 12.028 lidí, z toho mělo 10.155 Festival passy. Přijelo 375 tvůrců, 855 filmových profesionálů a 643 novinářů.

Uvedeno bylo 235 filmů, z toho 197 hraných (163 celovečerních a 34 krátkých) a 38 dokumentárních (30 celovečerních, osm krátkých). Z filmů uvedených na 48. MFF Karlovy Vary mělo 23 světovou, 30 mezinárodní a 13 evropskou premiéru. V případě pětatřiceti titulů šlo o debuty. Téměř dvě stovky projekcí osobně uvedly delegace tvůrců, jejichž členové tradičně žasli nad plnými sály, aktivitou filmových fanoušků a jejich zájmem o diskuse. Zřejmě to spravilo náladu i hostu druhé části festivalu Oliveru Stoneovi, který tu uvedl sestřih Alexandra Velikého - a diváci s ním diskutovali dlouho přes půlnoc.
 
"Jsme vždy spokojeni s verdiktem hlavní poroty, pokud svá ocenění rozdělí mezi co nejvíce filmů," komentoval to na závěrečném setkání vedení festivalu s novináři ředitel programu Karel Och. Letošní soutěž byla navíc vzácně vyrovnaná, kandidátů na ceny bylo v kuloárech hodně. Navíc vynikly snímky podané s humorem, i když nešlo vyloženě o komedie. "Těch depresivních témat bude vždycky hodně a budou převažovat - taková je realita," dodal Och.
 
Šťastná byla volba vedení festivalu přivézt na zahájení Johna Travoltu a předat mu Křišťálový glóbus. Už při příchodu na červený koberec udělal něco, co nepamatují ani největší festivaloví pamětníci včetně fotografky Zuzany Mináčové. Fanoušků, s nimiž si potřásl rukou či se nechal vyfotit, byly snad stovky. Šlo o gesto hodné skutečné hvězdy, která zůstala na zemi a herectví považuje za zajímavé poslání. Před půlnocí pak přišel i do Letního kina na projekci muzikálu Pomáda a potěšil 2238 lidí.
 
"Není jednoduché získat pro festival takovou hvězdu. Vždyť Travolta patří mezi legendy, které stále pracují. V tomto případě jsme těžili z podpory mladých zaměstnanců amerického filmového průmyslu, manažerů, agentů, publicistů, kteří k nám už několik let jezdí a jsou našimi přáteli. My je pak můžeme například v souvislosti s filmem, který tu poběží, požádat o pomoc," řekl Och ČTK.
 
O návštěvě nečekaného hosta Fahrida Murraye Abrahama, držitele Oscara za roli Salieriho ve filmu Amadeus, se jednalo dva měsíce. Skvělá byla spolupráce s festivalem Prague Proms, který ho na koncert v pražském Obecním domě pozval. Podařilo se tak dostat na pódium Městského divadla hned tři hvězdy, které na tomto osmioscarovém snímku Miloše Formana v Praze před 30 lety spolupracovaly, včetně kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka a kameramana Miroslava Ondříčka.
 
zdroj: ČTK