Karlovarské letiště plánuje do roku 2017 investice za 129 milionů

Celkem 129 milionů korun chce do roku 2017 investovat do modernizace Letiště Karlovy Vary. Letiště, které patří Karlovarskému kraji, plánuje přestěhování hasičské zbrojnice, přístavbu hangáru a stavbu nového VIP salonku. Všechny investice by navíc letiště mělo financovat z vlastního zisku, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD). 

"I když nemáme ještě uzavřeno hospodaření z loňského roku, podle předběžných odhadů by letiště mělo být v zisku asi 12 milionů korun před zdaněním. Potvrzuje se tak trend jeho rozvoje," uvedl Navrátil. Právě ziskovost letiště umožňuje plánovat nové investice. 

Už nevyhovující hasičská zbrojnice by se měla přestěhovat na jiné místo, zhruba do poloviny přistávací dráhy. Vybudování nové by mělo stát asi 25 milionů korun. Opraváři by se podle plánů měly přestěhovat do přístavku hangáru, jehož střecha se má stát novou vyhlídkovou terasou pro veřejnost. Uvolněný prostor vedle odbavovací haly pak podle plánů zaplní nový VIP salonek. 
    
Letiště už má studii jeho podoby. Podle návrhu architekta Petra Parolka, který projektoval i odbavovací halu ve tvaru trupu letadla, by salonek měl mít tvar připomínající létající talíř. Doplnil by tak moderní architektonický vzhled karlovarského letiště. 
    
"I když současný VIP salonek kapacitně odpovídá velikosti karlovarského letiště, přeci jen jeho klientela je poněkud náročnější, a tak by využila i větší prostory. Navíc by se tím umožnilo i rozšíření obchodů. Dohromady by se tak investice do stavby rychle vrátila," řekl Navrátil. Odhadované náklady by měly být kolem 25 milionů korun 
    
Vedení kraje rozvoj letiště podporuje. "Líbí se mi hlavně, že nechce peníze na investice po kraji," řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD). "Letiště si také dalo do plánu, že letos by chtělo odbavit 110.000 cestujících, což by byl proti loňsku nárůst asi o sedm procent," dodal. 
 
zdroj: ČTK