Karlovarská krajská nemocnice začala nabízet náborové příspěvky

Náborový příspěvek ve výši desítek tisíc korun začala nabízet zdravotníkům Karlovarská krajská nemocnice a.s. (KKN). Chce tím nalákat do svých nemocnic personál, který nutně potřebuje. Bez něj by nemocnice mohla přijít o platby zdravotních pojišťoven, což by nemocnici stálo více, než kolik rozdá na náborových příspěvcích, řekl ČTK generální ředitel KKN Josef März. 

V nabídkách pracovních míst, které se nově objevily na webových stránkách KKN, krajská nemocnice nabízí až 50.000 korun pro sestry nebo laboranty a až 70.000 korun pro lékaře. Příspěvek mohou získat noví zaměstnanci jak v nemocnici v Karlových Varech, tak v Chebu. 
    
"Je to novinka a půjde to z našich peněz," řekl März. Krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu, které zastřešuje KKN, se loni poprvé po sedmi letech dostaly do černých čísel a vytvořily mírný zisk 122.000 korun. 
    
"Ne, že by se nám dařilo výrazně lépe, k tomu máme ještě daleko. Ale pokud nenabereme personál, nemocnice mohou skončit ne kvůli financím, ale personálu. Budeme pak jednat s krajem, protože se tím možná trochu zvýší ztráta, ale nedá se nic dělat, personál potřebujeme," vysvětlil März. "Výši náborového příspěvku jsme stanovili takovou, jakou si snad můžeme dovolit," dodal. 
    
Zejména karlovarská nemocnice je spádová a pokud by se podle ředitele kvůli nedostatku zdravotnického personálu musela péče omezovat, doplatil by na to celý kraj. 
    
Kromě náborových příspěvků se KKN snaží získat nové lékaře i tím, že nabízí stipendia pro studenty lékařských fakult a bakalářského studia sester, pokud se pak zavážou pracovat po několik let v krajských nemocnicích. Studenti od 4. ročníku lékařských fakult tak mohou získat 2500 korun měsíčně a od 6. ročníku 5000 korun měsíčně, sestry pak 3000 korun. Zdravotní asistenti nebo sestry mají také možnost doplnit si vzdělání formou individuálního studia na Vyšší odborné škole zdravotnické v Karlových Varech.
 
zdroj: ČTK