Kamiony komplikují dopravu u Božího Daru

Na silnici z hraničního přechodu u Božího Daru směrem na Klínovec a do Loučné přibývá kamionů. Po této trase se vozí například z Německa štěrk na stavbu komunikace R7 v Ústeckém kraji. Těžké nákladní vozy zatěžují silnici druhé třídy a výjimkou nejsou jejich nehody. Letos se převrátily dva kamiony se stovkami litrů nafty v nádržích. Radnici se takový provoz v cenné přírodní lokalitě nelíbí. Ráda by ho regulovala, ale nemá jak, řekl ČTK starosta Jan Horník (STAN).

Naposledy kamion se štěrkem havaroval u Božího Daru minulý týden, vytekl z něj olej. Hasičům se ho podařilo odstranit a nekontaminoval okolí. V dubnu zase hrozilo to, že z převráceného nákladního vozu vyteče na 500 litů nafty. To by byla pro krajinu pohroma, uvedl starosta. Na Boží Dar nemohou kamiony od Jáchymova, provoz tam upravuje dopravní značení. Z Německa na Klínovec ale jakákoliv značka chybí. "I kdyby projelo po nevhodné silnici sto náklaďáků za den, nemůžeme jim v tom zabránit," poznamenal Horník.

Do hry o regulaci provozu by musel vstoupit Karlovarský kraj jako majitel cesty přes nejvyšší krušnohorský vrchol, podotkl starosta. Hejtmanův náměstek Petr Navrátil (ČSSD) dnes ČTK řekl, že je třeba, aby někdo podal oznámení s návrhem na úpravu provozu. Potom se jí může krajský úřad zabývat a například nařídit místní průzkum. "Z něj mohou vzejít návrhy na opatření. Každopádně aktuálně můžeme provoz více sledovat a zařídit vážení náklaďáků. To by mohlo zabránit jejich přetěžování," konstatoval Navrátil.
 
Situace, jaká nastala u Božího Daru, není podle Navrátila v kraji výjimkou. Těžké kamiony se začaly ve větší míře objevovat například na silnici nedaleko Kynšperka, kde jezdí z likvidovaného lomu Božího požehnání a pokračují na Cheb po komunikacích druhé třídy, uvedl náměstek. "Tyto silnice nejsou na tak velký provoz stavěné. Zkoušeli jsme jednat s provozovatelem o jeho případném příspěvku na opravu cest, avšak v podstatě bez úspěchu. Kraj přitom na obnovu silnic ničených těžkými náklaďáky nemá peníze," dodal Navrátil.
 
zdroj: ČTK