K získání stipendia povede těžší cesta

Studenti usilující o motivační stipendia od Karlovarského kraje budou muset splnit přísnější kritéria a dojde i k rozšíření výčtu podporovaných oborů. Změny začnou platit v únoru.  

„Motivační stipendium je studentovi uděleno, pokud se vzdělává ve vybraném oboru v denní formě vzdělávání, není mu uloženo žádné kázeňské opatření, pravidelně dochází do školy a nevykazuje neomluvenou absenci," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Na základě praxe a připomínek ředitelů středních škol dojde ke zpřísnění požadavků pro získání motivačního stipendia. Studenti budou muset vykazovat osmdesátiprocentní docházku. Toto pravidlo ale nebude uplatňováno u žáků s individuálním vzdělávacím plánem.

„Podle současných pravidel splňuje tuto podmínku v průměru 57,9 procenta studentů, a dochází tak k oslabení motivačního efektu stipendia. Smyslem zpřísnění je zvýšit motivaci žáků k řádné docházce do školy," upřesnil radní kraje Edmund Janisch.

Počet vybraných oborů, v nichž mohou žáci získat stipendium, vzroste nově na dvaadvacet. „Po posouzení návrhu ředitele Střední průmyslové školy Ostrov bude přidán obor Technické lyceum. Ten je v Karlovarském kraji vyučován pouze na uvedené střední škole a ze strany zaměstnavatelů je o jeho absolventy zájem," doplnil radní.

Poprvé začal Karlovarský kraj udělovat stipendia před třemi lety. Ve školním roce 2013/2014 rozdělil kraj 552 000 korun, rok poté kolem 1,3 milionu a během loňského školního roku se stipendia vyšplhala až na 2,5 milionu.

Pokud studenti splní požadované podmínky, mohou si přijít až na sedm tisíc korun ročně.