Jiří Morštadt: Díky ROPu se na Klínovci báječně lyžuje

I když jaro pomalu přebírá vládu, na horách se ještě dá báječně lyžovat. Přesvědčil jsem se o tom osobně v neděli 9. března ve Skiareálu na Klínovci, který patří mezi přední česká střediska. 

Ten mění v posledních letech každou sezónu svou tvář, název Nový Skiareál Klínovec není pouze reklamní slogan, ale dokonale vystihuje svoji dynamickou proměnu. Modernizace areálu se uskutečňuje prostřednictvím dvou projektů -  rozšíření a modernizace části sever a jih. Tyto projekty jsou podpořeny z prostředků EU v rámci ROP Severozápad ve výši 60 % uznatelných nákladů projektů. V části projektu sever bylo provedeno cca 85 % prací, které zahrnují výstavbu čtyřsedačkové centrální lanové dráhy s bublinami, prodloužení sjezdovky Pařezovka se systémem zasněžování, retenční vodní nádrž na 15 000 m2 vody pro potřeby zasněžování, vybudování technického a servisního zázemí, pořízení stroje na úpravu sjezdovek Kässbohrer 600 PBW a výstavbu čtyřsedačkové lanové dráhy Přemostěná. Do konce roku 2013 bude ještě provedeno posílení vozového parku o 2 rolby a budou dodána další sněhová děla pro systém zasněžování. Tím bude ukončena část projektu sever.
 
Projekt jih byl zahájen v 5/2012 a zahrnuje výstavbu nové sjezdovky směr Jáchymov (její jméno je Jáchymovská) se systémem zasněžování, to celé v délce 2 800 m s převýšením 480 m. Sjezdovku bude obsluhovat nová čtyřsedačková lanovka s bublinami. V části projektu jih je v současné době realizováno 50 % z celkového objemu prací. Termín dokončení byl původně plánován na 8/2013. Vzhledem k dočasnému zastavení proplácení veškerých podpořených projektů bylo nutné dohodnout nový termín ukončení projektu, a sice  do 8/2014. Z vlastní zkušenosi mohu lyžování ve Skiareálu Klínovec všem doporučit. Sněhu je tam pro nejbližší dny ještě dost.