Děti z ubytoven v Karlových Varech mají mobilní klub Mobidik

Po Karlových Varech začal jezdit mobilní dětský interaktivní klub Mobidik. Projekt městské policie a Armády spásy je zaměřen na děti a mládež v místech, kde hrozí sociální vyloučení, hlavně u ubytoven. ČTK to dnes při slavnostní otevření Mobidiku ředitel karlovarské městské policie Marcel Vlasák.

Mobidik je vybaven jako klasická klubovna. Nabízí k půjčení hračky, potřeby pro kreslení nebo sportovní vybavení k půjčení. Jejím úkolem ale není děti jen zabavit, ale s pomocí takzvaných aktivizačních programů je motivovat k tomu, aby si našly nějaký koníček nebo zálibu, které by se dlouhodobě věnovaly.
 
Myšlenka na vznik mobilního klubu pro děti, který je alternativou pevných nízkoprahových klubů, vznikla asi před třemi lety. Zaujala jak vedení městské policie, tak města a Armády spásy, která v Karlových Varech provozuje hned několik sociálních služeb. Zaměřuje se nejen na dospělé, ale i na děti.
 
Podle Vlasáka byly náklady na vznik Mobidika asi půl milionu korun. "Základem byl vyřazený autobus Dopravního podniku Karlovy Vary, který se upravil jako klubovna. Jsou v tom ale i náklady na provoz Mobidika," uvedl Vlasák.
 
Městská policie na projekt získala dotaci z ministerstva vnitra. Podle Vlasáka šlo o jeden z nejlépe hodnocených projektů. Věří proto, že se podaří získat dotace na provoz i v dalších letech, protože dotace je vždy jen na jeden rok činnosti.
 
Podle Vlasáka je Mobidik ideální zlatou střední cestou řešení sociálních problémů. "Na jedné straně jsou represe, které ale řeší jen důsledky problémů, na druhé pak systémové řešení, které ale není v možnostech městské policie. Mobidik umožní reagovat na aktuální situaci na různých místech a pomůže hledat příčiny problémů," míní Vlasák.
 
Autobus Mobidik, který si dnes samy děti z ubytovny v Úvalské ulici dozdobily, má zatím pevně daná dvě místa ve městě, třetí bude proměnlivé. Bude ale také vyjíždět mimo Karlovy Vary. Už nyní se jedná o zapůjčení například do Žlutic nebo Bochova, kde existují také sociálně vyloučené lokality.
 
zdroj: ČTK