ČSSD a KSČM se neshodly na jménu příštího karlovarského hejtmana

Zástupci ČSSD a KSČM se na jednání v Karlových Varech neshodli na jménu budoucího hejtmana Karlovarského kraje. Sociální demokraté navrhují, aby křeslo hejtmana obsadil po odstupujícím Josefu Novotném z ČSSD někdejší krajský předseda ČSSD a současný krajský zastupitel Jakub Pánik z Chebu. KSČM zase navrhla na hejtmanku svou členku, první hejtmanovu náměstkyni Evu Valjentovou, řekl ČTK šéf krajské organizace ČSSD Petr Navrátil. Obě strany se podle něj sejdou při dalším kole vyjednávání příští pátek.

Vyjednávací týmy koaličních stran se sešly po oficiální rezignaci Novotného. Dosavadní hejtman rezignoval na prosincové krajské konferenci ČSSD k 31. lednu, takže do zastupitelstva 12. února povede kraj jeho první náměstkyně Valjentová z KSČM. Krajské volby v roce 2012 vyhráli komunisté, kteří mají v zastupitelstvu 14 křesel, ČSSD 13. "Představili jsme si navzájem kandidáty na hejtmana, KSČM paní Valjentovou, sociální demokracie v souladu s usnesením krajského výkonného výboru představily Jakuba Pánika. V současné době návrhy nebyly navzájem akceptovány, příští jednání bude za týden v pátek od 14:00," shrnul dnešní jednání Navrátil.
 
Sociální demokraté si za Pánikem stojí. "My samozřejmě jiného kandidáta hledat nebudeme," řekl Navrátil. Komunisté mají podle něj příští týden jednání krajského výkonného výboru strany. "Dokonce jsme nabídli, že by se případně mohl pan Pánik účastnit, nebo že by si ho mohli pozvat na klub zastupitelů," uvedl Navrátil.
 
Valjentovou podle něj sociální demokraté neakceptovali, protože je to v rozporu s koaliční smlouvou. KSČM se naopak zřejmě nelíbí Pánik, protože ho vyšetřovala policie kvůli manipulacím v projektech Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Obviněn ale nebyl. "Obecně si myslíme, že by to měl být člověk, který není napadnutelný a nelpí na něm stín nějakého podezření. Podobně i my zohledňujeme, že někteří naši politici jsou napadáni, i když neprávem, například za svoji práci v minulosti," řekl ČTK ve středu krajský předseda komunistů Josef Murčo.
 
Navrátil ale zdůraznil, že Pánik nebyl nikdy obviněný, do vyšetřování policie se může na základě trestního oznámení dostat kdokoliv. Pánik je podle něj dlouholetý zkušený zastupitel, pracovitý a inteligentní člověk. Pánik si s sebou nese podezření z manipulací projektů z ROP Severozápad. Policie jeho vyšetřování odložila. Podezřelé projekty ovšem stále zkoumá vyšetřovací orgán Evropské unie OLAF.
 
Josef Novotný byl jedním ze tří hejtmanů za ČSSD, kteří uspěli v předloňských volbách do Poslanecké sněmovny. Vedení ČSSD na ně dlouho tlačilo, aby si vybrali jen jednu z funkcí. Novotný nakonec ustoupil poté, kdy na konci loňského roku ztratil podporu členů strany na Karlovarsku.
 
zdroj: ČTK