Část tržiště v Hraničné shořela

V Hraničné u Kraslic shořely včera vpodvečer v tržnici, v níž prodávají zboží především vietnamští obchodníci, asi tři desítky stánků. Požár vypukl týden poté, co se na areál zaměřili při zvláštní akci hasiči a policisté, aby tady prověřili i dodržování požárních předpisů. Při požáru nebyl nikdo zraněn, jeho příčina zatím není známá, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Škoda se odhaduje předběžně na 500.000 korun.

S požárem bojovalo devět jednotek hasičů. První zasahující hasiči prý slyšeli z tržnice výbuchy, pravděpodobně od uskladněné pyrotechniky. Na pomoc přijeli i hasiči ze sousedního Německa, uvedl Kasal. Krátce před 21:00 se podařilo požár lokalizovat a oheň byl pak zdolán. "Oheň poškodil i několik automobilů mezi stánky. Proč hořelo, ještě nevíme, ovšem při kontrole jsme tady zjistili řadu nedostatků," poznamenal Kasal.

Po dobu zásahu hasičů byla zhruba dvě hodiny uzavřena silnice na hraničním přechodu do Německa. Trhovci zásah hasičů sledovali, krátce poté, co začalo hořet, se ještě snažili zachránit své zboží. "Zpočátku jsme se museli věnovat hlavně jim, abychom je od stánků dostali do bezpečí a nepřišli ke zranění. Takže nás spíše zdržovali," dodal Kasal.

Požáry tržnic tvořené stánky nejsou výjimečné hlavně kvůli zanedbávání nebo obcházení protipožárních předpisů. Za milion korun napáchaly plameny škodu při požáru části tržnice Horní Vojtanov na Chebsku v roce 2010. Na tržišti Svatý Kříž u Chebu shořely o tři roky dříve dvě desítky stánků, celková škoda byla 3,5 milionu korun. Ve Vojtanově hořelo i v roce 2006, tehdy šlo o jeden z největších požárů tržišť. Ohni padly za oběť skoro tři desítky stánků a dva automobily.

zdroj: ČTK